home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Marzena Kaszubska - właścicielka marki kosmetyków BIOETIQ

Żona i matka trójki dzieci. Absolwentka Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Po studiach rozpoczęła pracę w laboratorium fizyko-chemicznym renomowanej firmy, laboratorium mikrobiologicznym, a także współtworzyła system zarządzania jakością i szkoliła pracowników z utrzymania jakości i higieny. W firmie tej spędziła ponad 15 lat, a obecnie poświęciła się w całości tworzeniu i rozwojowi swojej marki kosmetyków naturalnych BIOETIQ.

Jej przygoda z tworzeniem kosmetyków zaczęła się od wigilijnego rodzinnego spotkania, kiedy to podarowała mamie krem jednej z renomowanych firm kosmetycznych, który bardzo ją uczulił. Ona sama oraz wielu jej znajomych miało ogromny problem z doborem kosmetyku skutecznego, ale takiego, który nie wywoła reakcji alergicznych na skórze.

Razem z mężem, który będąc biotechnologiem z wykształcenia, również doskonale orientował się w aspektach chemiczno-biotechnologicznych, zaczęli zgłębiać temat kosmetyków i produktów, z których się je tworzy. Gdy już zgłębili problem, podjęli wspólnie próbę stworzenia własnych kosmetyków, oczywiście naturalnych i hipoalergicznych.

Pierwsze kremy powstały w warunkach domowych i używali ich tylko w gronie rodzinnym. Były dla nich (i wciąż są) antidotum na wszelkie problemy skórne i już po jednym zastosowaniu goiły spękane rączki ich dzieci, skutecznie nawilżały wysuszoną skórę i nigdy nie wywołały alergii. Szybko zyskały na popularności najpierw wśród bliskich, później wśród znajomych, którzy zgłaszali się po nie ze względu na problemy skórne. Oni rozwijali temat idąc dalej, szukając coraz to innych, skuteczniejszych składników.

Widząc skuteczność, rosnące zainteresowanie i wdzięczność wielu osób, Marzena Kaszubska zaczęła zastanawiać się nad porzuceniem stabilnej posady w dużej firmie i założeniem własnej działalności gospodarczej. Pomimo wielu głosów i rad typu: ”ogromna konkurencja w kosmetyce”, „nie dasz rady”, „nie podołasz wymaganiom prawnym” , „masz stabilną pracę, więc się jej trzymaj”, postanowiła zwolnić się z pracy i założyć firmę MK NATURAL COSMETICS produkującą kosmetyki naturalne. Poszła za głosem serca i swoją pasją!

Złożyła wniosek o wynajem powierzchni laboratoryjnych w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. Rada naukowa zaopiniowała pozytywnie wniosek.

Początkowy okres działalności był bardzo trudny i pracowity oraz obfitujący w zdobywanie doświadczeń. Z jednej strony musiała podołać wymaganiom prawnym, którym podlegają kosmetyki, z drugiej tworzenie kolejnych produktów i duże koszty z tym związane, i z trzeciej - sprzedaż nieznanych niemal nikomu kosmetyków na rynku, w którym sklepowe półki uginają się od mnogości kosmetyków.

Próbowali z mężem sprzedawać jeden produkt na różne sposoby i łatwo nie było. Z jednym produktem tworzenie sieci dystrybucyjnej było niezwykłym wyzwaniem. Wiele osób było przekonanych, że nie podołają konkurencji. Pani Marzena nie traciła nadziei i pewna, co do jakości ich produktu, z miesiąca na miesiąc sprzedawała coraz więcej kremów.

Początkowo były to sklepy lokalne z województwa Warmińsko-Mazurskiego. Z czasem przybywało im klientów i zwolenników marki. Przybywało sklepów, które chętnie kupowały od nich produkty, a były to już nie tylko sklepy z Olsztyna i okolic, ale także sklepy w największych miastach w Polsce. Zaczęli nawet eksportować swoje produkty do Estonii, Wielkiej Brytanii na Litwę.

Oprócz zwiększenia sprzedaży zaczęły pojawiać się inne sukcesy. Ich krem zajął drugie miejsce w głosowaniu publiczności w konkursie na „Najlepszy produkt Warmii i Mazur”.

Wyjątkowym osiągnięciem w roku 2017 było przyznanie przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej prawa ochronnego dla naszej marki kosmetyków BIOETIQ.

W roku 2018 był kolejny sukces – przyznanie lauru NAJLEPSZY Z NAJLEPSZYCH w kategorii „Innowacja i Rozwój” przez Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

W tym samym roku ich produkt Vita Ampułka znalazła się w katalogu Innowacyjnych Produktów Olsztyńskiego Parku Naukowo-Technologicznego.

Siedzibę firmy przenieśli do miejsca zamieszkania w Stawigudzie rozbudowując istniejącą infrastrukturę i tworząc w niej własne laboratorium z biurem i pomieszczeniem magazynowym.

W ich ofercie znajduje się obecnie 21 produktów kosmetycznych. Współpracują z laboratoriami, uczelniami i firmami w Polsce oraz dostawcami najwyższej jakości surowców z całego świata. Ich obroty finansowe rosną z roku na rok, a produkty są dostępne w ok. 200 sklepach w Polsce, w miastach takich jak Kraków, Wrocław, Poznań, w sklepach internetowych.

Po kilku latach funkcjonowania na rynku, zmagając się z dużą konkurencją i innymi problemami, z wielką dumą pani Marzena czyta każdą wiadomość od zadowolonego klienta. Wie, że nie byłaby tu gdzie jeste, gdyby nie mąż, który zawsze był dla niej podporą, jego pomocna dłoń, a także ogromna wiedza są dla niej bezcenne.

Z ogromną nadzieją patrzy w przyszłość i dalszy rozwój ich małej rodzinnej marki kosmetyków. Już dziś trójka dzieci podziela jej pasję, a w przyszłości chciałyby ją rozwijać. Najstarsza córka, uczennica olsztyńskiego liceum o profilu biologiczno-chemicznym, w przyszłości pragnie być lekarzem dermatologiem, alergologiem i pomagać w dalszym rozwoju marki kosmetyków BIOETIQ.