home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Małgorzata Sieniewicz - założycielka i Prezes Zarządu w spółkach For Books Sp. z o.o. i Literacka Sp. z o.o.

Od 18 lat zawodowo zajmuje się działalnością związaną z kulturą, zwłaszcza z dziedziny promocji czytelnictwa. Od 2010 stara się udowodnić sobie i innym, że książka to nie tylko niszowe hobby, ale też sposób na biznes.

Prowadziła klimatyczną, niezależną księgarnię z kawiarnią na olsztyńskim Starym Mieście (7 miejsce w plebiscycie na najpiękniejszą księgarnię w Polsce), organizując rozmaite wydarzenia artystyczno-kulturalne.

W 2013 sprzedaż książek przeniosła do internetu, otwierając Pocztę Książkową - firmę specjalizującą się w książkach zapakowanych na prezent. W tym czasie ruszyła też internetowa sprzedaż pamiątek regionalnych "Rzeczy Stąd" - czyli z Warmii i Mazur.

Zainicjowała i koordynowała dwie edycje Festiwalu do Czytania. Jest członkinią jury Nagrody Literackiej Warmii i Mazur "Wawrzyn".

Została stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz nominowana do tytułu Olsztynianina Roku za promocję czytelnictwa.

W 2017 roku wraz z Urszulą Witkowską zainicjowała start-up „Literacka Sp. z o.o.”, który stworzył aplikację dla podróżników kulturowych "Plot on Spot". W tym roku planowane jest wejście platformy na rynek USA. Obecnie spółka zatrudnia 9 osób, w tym kadrę naukową pracującą nad SZREKiem – Systemem Zaawansowanych Rekomendacji Książek.

Już wkrótce dzięki wykorzystaniu algorytmów sztucznej inteligencji analizującej treści e-booków Automatyczny Recenzent będzie pomagał wybrać najlepsze książki dopasowane do gustu i nastroju czytelnika.

Firma na co dzień pracuje w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym. W styczniu br. w spółkę zainwestował fundusz Simpact Fund - pierwszy w Polsce fundusz inwestycyjny typu venture capital oparty na idei Impact Investing, gdzie kluczowym kryterium zaangażowania w projekt jest jego potencjał wywierania pozytywnego wpływu na rozwój społeczeństwa.

Fabularna mapa świata - https://plotonspot.com – co proponuje internautom:

 

- Planuj zwiedzanie szlakiem ulubionych postaci literackich i filmowych

- Znajduj książki i filmy powiązane z dowolnym miejscem na świecie

- Dodawaj treści o swoich ulubionych fabułach

- Oceniaj i komentuj

 

Plot on Spot (Fabuła na miejscu) to portal, który przenosi cały świat fikcyjnej opowieści w realną przestrzeń, którą możemy zobaczyć, dotknąć, czegoś w niej doświadczyć. Grupą docelową są zaangażowani fani książek, filmów, komiksów i gier. W stworzeniu projektu Plot On Spot - Literackiej Mapy Świata pomogły im fundusze Programu Polska Wschodnia.

Dotację autorki projektu przeznaczyły na prace programistyczne, a następnie na promocję. Planują wprowadzić na rynek pierwszą anglojęzyczną wersję portalu z podstawowymi funkcjonalnościami jeszcze w tym roku

Na portalu internauci mogą dodawać na mapę ciekawostki o swoich ulubionych historiach siedząc przed komputerem, inni, którzy aktywnie eksplorują miejsca nawiązujące do fabuły, publikują swoje doświadczenia.

 

Harry Potter oprowadzi nas po Londynie – fragment artykułu na portalu olsztyn.wm.pl

„Od dawna żyją w świecie książek... Małgorzata Sieniewicz prowadziła księgarnio kawiarnię, a Urszula Witkowska pracowała w dużej sieci księgarskiej. W ich projekt zaangażowani są również Dominika Złakowska-Cieślak oraz Krzysztof Sobczak. Połączyła ich miłość do książek z pomysłem na dobry biznes... Wspólnie tworzą aplikację Plot On Spot — literacką mapę świata, która ma być swego rodzaju przewodnikiem po miejscach, które opisane zostały w książkach. — Często zdarzało się, że do mojej księgarni przychodziły osoby, które wyjeżdżając na wakacje, pytały o książki związane z celem swojej podróży — opowiada Małgorzata Sieniewicz. — Nie chcieli tylko zwiedzać miejsc opisanych w setkach tradycyjnych przewodników, szukali czegoś więcej, chcieli poczuć magię danego miejsca! Zadaniem aplikacji, nad którą pracują, jest zaprowadzenie podróżnika czytelnika w wyjątkowe miejsca na czytelniczej mapie świata. — Każdy będzie mógł oznaczyć realnie istniejące miejsce za pomocą cytatu z książki, a eksperci połączą te punkty w szlaki do zwiedzania. Tak powstanie baza, dzięki której w prosty sposób można będzie odnaleźć książki wiążące się z miejscami podróży, a nawet pobrać ebook lub zamówić tradycyjną książkę — mówi Małgorzata Sieniewicz. — Chcemy stworzyć portal społecznościowy, który połączy miłośników podróży i czytania, będzie im zapewniał ciekawą, merytorycznie przygotowaną treść, a jednocześnie da swobodę dzielenia się wrażeniami z podróży, emocjami — dopowiada Urszula Witkowska. Wystarczy naprowadzić kursor i kliknąć myszką na dane miasto i dzielnicę, aby pojawiła się książka z wybranym cytatem. W ten sposób można zwiedzać konkretne miejsce z bohaterem naszej ulubionej powieści. — Chcemy propagować turystykę kulturową, która coraz aktywniej rozwija się na świecie — mówi Urszula Witkowska. — Przykładem może być Ystad i postać śledczego Kurta Wallandera, którą opisał Henning Mankell. To miasteczko notuje ogromne zyski z turystyki śladami tego literackiego bohatera. Tak daleko jednak nie trzeba jechać, by wejść na literacki szlak. Olsztyn zwiedzać można chociażby śladami prokuratora Szackiego, bohatera „Gniewu” Zygmunta Miłoszewskiego, albo odkrywać oblicze miasta skryte „Po drugiej stronie cienia” Piotra Sendera. O kontent literackiej mapy świata mają dbać znawcy tematu. Autorki zapowiadają, że nie może ona ograniczyć się tylko do naszego kraju. Na czytelników czekają więc Londyn, Barcelona czy Tokio.