home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Magdalena Faszcza – założycielka Studia Animacji Ruchowej Rytm w Olsztynie, propagatorka kultury i tańców Hiszpanii i Irlandii

Z wykształcenia jest polonistką o specjalności z teatrologii, jednak jej pasją jest taniec i kultura hiszpańska. Zawodowo połączyła te dwie dziedziny i z sukcesem od 2005 roku prowadzi Studio Animacji Ruchowej Rytm, tańczy i uczy Flamenco. Jest prekursorką takich form tańca jak: Flamenco, Bellydance i Taniec irlandzki w naszym regionie. Magda organizuje koncerty i eventy artystyczne z dziedziny flamenco, tańca latino, tańca brzucha i tańca irlandzkiego. W wielu projektach udziela się charytatywnie.

Jest pomysłodawczynią i koordynatorem spektakli muzyczno-tanecznych „Dar Królowej Róż”, „Płomienie nad Pasłęką”, „Oblicza Rytmu”, „Buduar”, „Taneczne Oblicza Olsztyna”, „Orientacja Flamenco” wystawianych na olsztyńskich scenach. Przygotowane przez nią widowiska zobaczyło blisko 3000 osób. Stworzyła koncepcję i zorganizowała Festiwal 1000 baśni skierowany do dzieci i całych rodzin. Na przestrzeni 13 lat zorganizowała ponad 100 eventów i koncertów artystycznych na terenie całego regionu.

Jest stypendystką w dziedzinie kultury i sztuki Marszałka Województwa Warmińsko Mazurskiego. W 2018 Stowarzyszenie Pro Kultura uznało ją „Uskrzydloną Roku”- za dokonania w obszarze animacji kultury.

Magdalena od lat reprezentuje Olsztyn w ogólnopolskich projektach artystycznych m.in. Zarzuela we Wrocławiu, Tablao lub „Carmen Concierto” w Warszawie.

Zainicjowała Flamenco w Bydgoszczy i Toruniu. Obecnie rozwija grupę pasjonatek flamenco w Mławie. Jako pedagog jest związana z Międzynarodowym Festiwalem Tańca w Lądku Zdroju.

Jako członkini zarządu Stowarzyszenia „Z Uśmiechem”- brała czynny udział w organizacji 8 edycji Festiwalu BabaFest, obecnie pracuje przy edycji 9. Wspierała organizację wszystkich edycji Festiwalu Progressteron, które odbyły się w Olsztynie.

Od 2006 roku współpracuje z olsztyńskim teatrzykiem piosenki satyrycznej „Czyści jak łza”. Odbyła liczne koncerty w Polsce, w tym w teatrze Buffo.

Przez 5 lat z powodzeniem prowadziła zespół „Celticdance”, obecnie rozwija zainteresowania dojrzałych amatorek tańca w ramach zespołu „Ritmo Flamenco”.

W ramach działalności kulturalnej z powodzeniem prowadzi prelekcje dotyczące kultury Andaluzji oraz Irlandii.

Organizuje specjalistyczne warsztaty w kraju i poza granicami Polski.

Andaluzję wielokrotnie odwiedzała z pasjonatami z całej Polski - znakomicie organizuje wyjazdy tematyczne i sprawdza się jako przewodnik nie tylko po Andaluzji, ale także Barcelonie.

Zaprasza zagranicznych artystów do Olsztyna, zaznaczając trwale Olsztyn na flamencowej mapie świata.

Obecnie zaraża dzieci i młodzież kulturą Andaluzji i Irlandii w ramach pracowni tańca charakterystycznego Pałacu Młodzieży w Olsztynie.

Jako artystka i tancerka brała udział w projektach artystycznych m.in:

„Carmen Concierto”- TTNTF Warszawa

„Dziadek do orzechów” Olsztyn

„Contratiempo” Łódź

trasa koncertowa Filharmonii Narodowej - audycje flamenco

„Corazón Flamenco” Warszawa

„Despelote” Poznań

„Punto Latino” Poznań

 

Zawsze powtarza, że „postawa to gracja, gracja to magia, a magia to taniec”. Sukcesem jest dla niej praca, która jest pasją i przyjemnością oraz ludzie, którzy dzięki niej odkrywają w sobie potencjał i radość życia.