home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Ewa Nisiewicz - właścicielka Zagrody Edukacyjnej „Ziołowy Dzbanek”, prezeska Fundacji "Teraz my" w Sąpach, gmina Młynary

Laureatka XVII Ogólnopolskiego Konkursu „Sposób na Sukces”. W lipcu 2017 roku Ewę Nisiewicz, prezesa Fundacji „Teraz My” doceniono za „Zwiększenie atrakcyjności turystycznej wsi Sąpy (gmina Młynary) poprzez założenie wioski tematycznej „Babia Dolina”, Zagrody „Ziołowy Dzbanek” oraz stworzenie Chaty Zielarskiej i Wiaty Gancarskiej.

Ewie Nisiewicz Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego, w 2018 r. wyróżniając osoby i firmy promujące nasz region w kraju i za granicą przyznał laur „Najlepszym z Najlepszych”.

Fundacja „Teraz My” działa w Sąpach ponad 8 lat. Głównymi  jej celem jest wyrównanie szans dzieci i młodzieży z terenów wiejskich, wspieranie rozwoju lokalnego i regionalnego, pobudzanie aktywności społecznej. Fundacja wraz z mieszkańcami uczyniła z Sąp wieś atrakcyjną turystycznie, do której na rozmaitego typu zajęcia i warsztaty przyjeżdżają goście z zewnątrz.

Atrakcje wymyślone  przez Ewę Nisiewicz:

Chata zielarska. W zaciszu chaty, można zgłębić tajniki zielarskiego kunsztu.

Wiata garncarska. Przy kołach garncarskich można wyczarować własne cudeńka, które potem zostaną wypalone w piecu garncarskim.

Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”, gdzie można uczestniczyć w 12 różnych warsztatach edukacyjnych m.in.: zielarstwa, garncarstwa, rękodzieła, gospodarczych prac rolnych.

Gospodarstwo Agroturystyczne „Ziołowy Dzbanek” – gdzie można wypocząć w klimatycznych pokojach ziołowych: lawendowym, makowych, chabrowym, lnianym i nagietkowym.

Ogród ziołowy, w którym znajduje się około 40 gatunków ziół. W okresie wiosenno-jesiennym ogród żyje swoim naturalnym rytmem, ekspansją kolorów i zapachów, którym trudno się oprzeć.

W Mini ZOO zobaczyć można miniaturki owieczek i kózek, bażanty, pawie, kucyka, kaczki pekinki i króliczki.

Ewa Nisiewicz urodziła się i wychowała na wsi. Jej rodzice byli rolnikami, tak jak i dziadkowie. Jej zamiłowanie do nauki i czytania książek, zaskutkowało tym, że jako jedyna z rodziny skończyła studia wyższe z bibliotekoznawstwa na UMK w Toruniu w 2000 r., a potem wraz z mężem Waldemarem, podjęli decyzję o powrocie na wieś i przejęciu gospodarstwa po rodzicach. Obecnie mają 13 ha ziemi.

Po studiach z mężem zdecydowali, że powrócą na wieś. Podjęli z mężem dodatkowo pracę jako nauczyciele w małej szkole w Młynarach, Ewa ucząc informatyki i prowadząc bibliotekę, a jej mąż jako nauczyciel historii i wos-u. Ewa ukończyła liczne studia podyplomowe: z filologii polskiej, informatyki i edukacji dla bezpieczeństwa.

Pierwszym jej wyzwaniem było stworzenie księgozbioru biblioteki gimnazjum bez żadnych środków finansowych. Zorganizowała liczne loterie i akcje, z których za uzyskane pieniądze zakupiła około 2500 woluminów. Wielką radością było aktywizowanie dzieci w zakresie czytelnictwa. Akcja tworzenia księgozbioru trwała 10 lat.

Miała potrzebę tworzenia nowych przedsięwzięć skierowanych do uczniów i mieszkańców gminy Młynary, gdyż jako wiejskie dziecko, zawsze było jej przykro, że nie mogła korzystać z życia kulturalnego, jakie miały miejskie dzieci. I postanowiła, że będzie aktywizować mieszkańców do zmiany otoczenia, by brali udział w wielu akcjach, projektach, zarówno w szkole jaki i poprzez założoną w 2010 r. przez nią Fundację „Teraz My”. Pracując w szkole nauczyła się pisać projekty nie tylko dla szkoły, ale i  dla Fundacji, pod kątem mieszkańców wsi i swoim.

W 2009 r. Ewa Nisiewicz i jej mąż kupili opuszczoną, zniszczoną gospodarkę, sąsiadującą z ich domem. Jednocześnie w tym samym czasie prowadzili gospodarstwo, wychowywali dwie małe córeczki, pracowali w szkole, Ewa prowadziła Fundację, pisała projekty. Sami robili remont w nowej gospodarce. Po siedmiu latach powstała Zagroda Edukacyjna „Ziołowy Dzbanek”, a potem Agroturystyka „Ziołowy Dzbanek”. Budynki były sukcesywnie remontowane, to w nich odbywały się wszystkie nieodpłatne zajęcia dla dzieci i dorosłych z gminy przez 8 lat.

Wiejskie dzieci miały w zasięgu ręki przez wiele lat: warsztaty artystyczne przez cały rok z cyklu „Wiła wianki i …”, wyjazdy, turnieje „W pogoni za Babim Latem” w ramach realizowanych  projektów przez fundację. Również 2 projekty zrealizowała z zakresu małych ojczyzn, między innymi powstała gra planszowa o gminie Młynary, puzzle młynarskie, memory młynarskie itp. Te stworzone pomoce dydaktyczne wykorzystywała podczas wieloletnich, organizowanych przez nią i jej męża „Turniejów wiedzy o gminie Młynary”.

Dorośli mieszkańcy wsi, widząc działania Fundacji, również zaczęli dostrzegać potrzebę zmian we wsi Sąpy. Ewa Nisiewicz wraz z mieszkańcami podjęła działania dążące do powstania wioski tematycznej „Sąpy – Babia Dolina”.

Od 2014 r. 2 krotnie złożone przez fundację, a potem jeden raz z nowopowstałym Stowarzyszeniem Mieszkańców Wsi Sąpy wnioski na konkurs „Wieś z Inicjatywą powiatu Elbląskiego” zdobyły I miejsce – 2015, II miejsce – 2016, III miejsce – 2017. Pozyskane pieniądze z nagród przeznaczyli na upiększanie wsi. Powstał panoramiczny witacz z Babami o wymiarach 10m x 12 m, liczne rzeźby bab, w ramach nieodpłatnych warsztatów w ich zagrodzie mieszkańcy sami wyrzeźbili sobie numery domów w kształcie bab, które zdobią każdy dom we wsi. Ewa zakupiła koszulki z logo Sąpy – Babia Dolina, namiot itp. Godnie
z mieszkańcami reprezentują swoją wieś na zewnątrz.

W ramach programu Leader pozyskała dofinansowania na modernizację budynków: na Chatę Zielarską, Wiatę Garncarską. Założyła zagrodę edukacyjną, agroturystykę, ogród ziołowy, mini zoo. Przewodnim tematem są zioła i glina. Jej i męża humanistyczne wykształcenie, wrażliwość na tradycję i kulturę pozwoliły jej stworzyć własny świat w małej wsi, gdzie razem z ludźmi tworzy i zmienia polską wieś.

 

Gospodarstwo Ewy i Waldemara Nisiewiczów "Ziołowy Dzbanek" należy do Ogólnopolskiej Sieci Zagród Edukacyjnych. Prowadzą je 4 lat. Istotą działalności zagrody edukacyjnej jest przybliżanie procesów zachodzących w naturalnym środowisku gospodarstwa wiejskiego. Goście mogą brać udział w 12 warsztatach z zielarstwa, garncarstwa, motania bab czy robienia masła.