home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Agnieszka Górska – rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Ekonomii w Olsztynie, doktor nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki

Ma 44 lata, mama dwóch córek. Tytuł doktora otrzymała za pracę dotyczącą subkultury olsztyńskich blokersów. Od grudnia 2017 jest rektorem w WSIiE w Olsztynie. Specjalistka terapii uzależnień i współuzależnienia. Trudne, przemocowe dzieciństwo miało wpływ na to, że pomaga ludziom wychodzić z nałogu.

Urodziła się i wychowała w Olsztynie. Od dziecka jej marzeniem było uczyć innych. Najciekawszą była zawsze zabawa w nauczycielkę. Jako dorosła ukończyła studia  na kierunku pedagogika o specjalności Edukacja wczesnoszkolna i przedszkolna, jednakże nigdy po studiach nie uczyła w szkole, ponieważ jej drogi życiowe poukładały się inaczej.

Pochodzi z robotniczej rodziny. Jej rodzice rozwiedli się, jak miała niecałe 2 lata. Jej mama ponownie wyszła za mąż. Ojczym lubił alkohol i wciągnął w uzależnienie jej mamę. W domu zaczęły się awantury, również przemoc. Życie w domu było nie do wytrzymania – wspomina Agnieszka.

Każde wakacje od 8 klasy szkoły podstawowej pracowała sprzedając lody, aby zarobić na swoje wydatki, książki do szkoły i ubrania.

Kiedy miała 14 lat poznała chłopaka z bloku obok, który potem został jej mężem. To dzięki niemu, jego wsparciu i wsparciu jego rodziców udało jej się przejść przez wszystkie trudy młodzieńczego życia. Gdzieś w głębi niej było mocne postanowienie, by żyć inaczej. Ojczym zmarł, gdy miała 20 lat. Po jego śmierci pomogła wyjść mamie z uzależnienia.

Rok przed maturą zaszła w ciążę. Przeniosła się do liceum wieczorowego. W grudniu 1993 roku wyszła za mąż, w maju 1994 zdała maturę i w czerwcu urodziła córkę. Druga córka urodziła się 4 lata później. Bardzo zależało jej na zdobyciu wykształcenia, ale pozwolić mogła sobie tylko na studia zaoczne. Najpierw skończyła 2-letnią szkołę pomaturalną Obsługa ruchu turystycznego. Jej mąż wówczas był już w szkole wojskowej.

Było im ciężko. Małe dziecko, kiepska sytuacja materialna. Poszła do pracy w  osiedlowym warzywniaku. Potem kupiła budę na rynku przy ulicy Grunwaldzkiej i handlowała ciuchami i butami, owocami i warzywami. Wszystko to się rozsypało, kiedy razem z mężem mieli poważny wypadek samochodowy w 1995 roku i on trafił na rok do szpitala, a był wówczas na ostatnim roku szkoły wojskowej, tuż przed promocją. Została sama z małym dzieckiem i mężem w szpitalu.

Nie poddała się. Zamknęła interes na rynku i podjęła pracę kasjerki w osiedlowej hurtowni spożywczej. Nie popracowała tam długo. Zaczęła pracować jako kasjerka w banku PKO. Wreszcie podjęła studia na wymarzonej pedagogice. Gdy je skończyła, zrezygnowała z pracy w banku, przeszła na uczelnię, gdzie studiowała. Naliczała płace, ZUS, zajmowała się kadrami. Skończyła kurs na samodzielnego księgowego bilansistę. Równolegle pracując w kwesturze, zaczęła prowadzić zajęcia dydaktyczne i pisać doktorat.

Właściciele hurtowni spożywczej, w której pracowała, mieli firmę zajmującą się sprzątaniem klatek schodowych. Przyszedł moment, że chcieli ją sprzedać. Agnieszka wzięła kredyt i kupiła tę firmę 1996 roku. Na początku sama w niej sprzątała, aby ją spłacić. Potem zatrudniła pracowników, a sama zbierała pieniądze za usługę od ponad 1000 osób. Firmę ma do dziś. Nie chodzi już po mieszkaniach. Staje do przetargów na sprzątanie.

Na uczelni pracowała 8 lat. Potem przeszła do firmy prywatnej na stanowisko dyrektora finansowego. W firmie tej pracowała jeszcze po doktoracie, ale kiedy jej stosunki z szefem uległy pogorszeniu zrezygnowała z niej i zatrudniona została w 2010 r. w WSIiE TWP w Olsztynie. Przeszła w niej wszystkie szczeble. Od opiekuna specjalności, kierunku, opiekuna koła naukowego do dziekana Wydziału Zamiejscowego w Kętrzynie, na którego została powołana w kadencji 2014-2018. Podjęła szereg działań, które miały na celu budowanie silnej marki uczelni.

Równolegle prowadziła też działalność szkoleniową. W ostatnim okresie napisała wspólnie z koleżanką około 10 projektów szkoleniowych skierowanych do prywatnych przedsiębiorców i ich pracowników oraz dla osób bezrobotnych i młodzieży wchodzącej na rynek pracy.

Pracując jako dziekan Wydziału zamiejscowego WSIiE w Kętrzynie zorganizowała w 2016 r. Międzynarodową Konferencję naukową pn. „Człowiek w obliczu współczesnych zachowań i zagrożeń - dzieci, młodzież, dorośli”. Podejmowała także szereg działań edukacyjnych i kulturowych wraz z włączeniem w nie studentów na rzecz Ośrodka dla Cudzoziemców: zajęcia dla dzieci, współpraca z uniwersytetem III wieku, współpraca z powiatowym Domem Dziecka w Kętrzynie, wykłady otwarte dla mieszkańców Kętrzyna i osób spoza regionu np. z ochrony danych osobowych.

Ważnym aspektem jej pracy było także nawiązywanie porozumień i współpracy z licznymi instytucjami, organizacjami, stowarzyszeniami oraz angażowanie się w partnerstwa z otoczeniem gospodarczym. Była inicjatorką nowych specjalności dla studentów studiów licencjackich i studiów podyplomowych.

W grudniu 2017 roku powierzono jej funkcję rektora w WSIiE TWP w Olsztynie. Od razu podjęła współpracę z władzami regionu i miasta. W Uczelni utworzono Centrum Ochrony Danych. Jako pierwsi w Olsztynie uruchomili studia podyplomowe pn. Inspektor ochrony danych osobowych. W planach jest otwarcie Akademii Innowacyjności. Utworzono na Wydziale Nauk Społecznych w Olsztynie studia I stopnia na kierunku Administracja. Obecnie pracują nad wnioskiem dotyczącym uruchomienia w Olsztynie i Kętrzynie studiów II stopnia na kierunku Administracja. Uruchomiono działania w zakresie realizacji kształcenia w ramach podwójnego dyplomu z Rosją i Ukrainą na kierunku ekonomia od roku akademickiego 2019/2020.

Obecnie pod jej redakcją przygotowywana jest książka pt. „Zagrożenia człowieka. Między pesymizmem i nadzieją”.

Jej działania przynoszą wymierny, namacalny skutek, bo przyciągają nowych studentów do uczelni, którą kieruje. Rekrutacja na studia na wszystkich uczelniach, również publicznych, w minionych latach systematycznie spadała. W WSIiE TWP w ostatniej dekadzie co roku średnio zaczynało studia o 15-20% osób mniej. W 2018 roku uczelnia WSIiE zanotowała już wzrost o 25%.

W Olsztynie funkcjonują 3 niepubliczne uczelnie i pod względem rekrutacji studentów to właśnie WSIiE pod kierunkiem Agnieszki Górskiej wysforowała się na czołową pozycję. Jej marzeniem jest wzmacnianie pozycji uczelni niepublicznych w naszym systemie edukacyjnym.