home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Monika Dąbrowska –pomysłodawczyni i organizatorka ogólnopolskiej inicjatywy pn. Bieg na sześć łap promującej bieganie z psami ze schroniska.

Akcje „Bieg na sześć łap", w ramach których miłośnicy aktywnego spędzania czasu spacerują lub biegają w towarzystwie podopiecznych schronisk, obejmują kolejne miasta i miejscowości. Pięć lat temu ze swoim pomysłem zgłosiła się do schroniska w Olsztynie. Jak przyznaje - chciała coś zmienić w swoim życiu, zacząć uprawiać sport, najchętniej z czworonogiem u boku. Obecnie biegi z bezdomnymi psami odbywają się jeż regularnie w 39 schroniskach w całej Polsce, m.in. w Elblągu, Gliwicach i Wrocławiu. W każdym z nich bierze udział kilkaset osób. W całej Polsce odbyło się już 1300 biegów. To nie tylko zorganizowane akcje, ale też indywidualne treningi Efekty akcji są wymierne - ludzie zaprzyjaźniają się z psami i dużo chętniej je adoptują, zwłaszcza jeśli mają szansę spędzić z nimi czas i poznać ich charakter. "Bieg na sześć łap" tworzy piękne i trwałe przyjaźnie, które bardzo często kończą się adopcją. Dodatkowo akcja sprzyja integracji lokalnych społeczności. Biegowi na sześć łap" towarzyszą też akcje dodatkowe, m.in. biegi dla dzieci z rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, spotkania w szkołach i różnych miastach poświęcone problematyce bezpańskich zwierząt i przemocy wobec zwierząt, koncerty, na które bilety kupuje się za karmę dla psów, kąpiele morsów, a także zajęcia dla osadzonych, podczas których ćwiczą oni z mieszkańcami schronisk.

Monika Dąbrowska, miłośniczka zwierząt i pasjonatka, na co dzień urzędniczka. Psiakom pomagała już od najmłodszych lat. W domu rodzinnym Monika biegała ze swoim psem, ale gdy przeniosła się do Olsztyna poczuła się na trasie samotna i tak narodził się pomysł zabierania na trening psów ze schroniska.

 W niektórych miastach jak w Olsztynie „Bieg na sześć łap” jest akcją całoroczną i biegacze przybywają do azylu codziennie w godzinach otwarcia. Aby wziąć udział w akcji nie trzeba mieć specjalnego przygotowania. W „Biegu na 6 łap” biorą udział zwierzęta, których kondycja i stan zdrowia pozwalają na aktywność. Najważniejsza jest radość ze wspólnie spędzonego czasu, a nie pokonany dystans.

W 2016 Monika Dąbrowska otrzymała od Marszałka Laur „Najlepszym z najlepszych”