home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Magdalena Markiewicz – założycielka Ogrodów pokazowych i Motylarni w Marcinkowie k.Mrągowa, pisarka, edukatorka.

Magdalena Markiewicz mieszka w Marcinkowie, gdzie na co dzień prowadzi Ogrody pokazowe i Motylarnię. Ostatnio (2016) poszerzyła swoją działalność i napisała powieść psychologiczną „Szeol”, która obnaża ułomność społeczeństwa nastawionego głównie na konsumpcjonizm. Autorka ma już na swoim koncie książkę popularnonaukową bogato ilustrowaną „Motyle z mojego ogrodu” oraz „Zuzia poznaje motyle” - komiks o dziewczynce, która poznaje świat motyli. Jest to książeczka edukacyjna z grą planszową oraz naklejkami. 

Magdalena Markiewicz jest z zawodu ekonomistką z zacięciem dziennikarskim. Lubi pisać. Debiutowała na łamach miesięcznika "Ogrody", gdzie prezentowała swoje pierwsze felietony. W kolejnych latach współredagowała kwartalnik "Wnętrze i Ogród", była też wydawcą e-magazynu "Inkubator Kreatywności".

Ogrody Markiewicz jako przedsiębiorstwo istnieje od 2008 roku. Początkowo firma zajmowała się projektowaniem ogrodów i terenów zieleni miejskiej, jak również założeniami ogrodów i ich późniejszą pielęgnacją. Kolejnym etapem rozwoju firmy było założenie małej szkółki roślin ozdobnych. Z biegiem lat podmiot rozrastał się i zmieniał profil swej działalności. Od 2013 r. Ogrody Markiewicz funkcjonują jako Ogrody Pokazowe & Motylarnia, a opiekę nad nimi sprawuje Fundacja Inkubator Kreatywności.

Obecnie Ogrody Pokazowe & Motylarnia stanowią atrakcję turystyczną Mazur i są chętnie odwiedzane przez turystów z Polski jak również i z zagranicy. Na powierzchni zaledwie 3000 m2 zaaranżowano: ogród śródziemnomorski, ogród zakochanych, różankę,

ogród biały, ogród traw, ogród meksykański, ogród nowoczesny, ogródek wiejski, ogród pnączy, ogród ziołowo – warzywny, ogródek skalny, ogród motyli, ogród japoński, zieloną klasę. Jest tu wiele miejsc do odpoczynku.  Dzieci mogą biegać na bosaka po miękkiej murawie, zaglądać do domków owadów, kolorowych bażantów oraz wydzielonej woliery dla motyli. Ogrody Pokazowe w Marcinkowie to również miejsce edukacji ekologicznej. Specjalnie zaaranżowana „zielona klasa” podpowie jak dbać o otaczające nas środowisko

Coroczny kalendarz Ogrodów Pokazowych & Motylarni wypełniony jest festiwalami, koncertami, imprezami sportowymi, jak również warsztatami edukacyjnymi. 

Na terenie obiektu znajduje się mini plac zabaw dla dzieci (z trampoliną), kawiarenka, sklepik z pamiątkami (z wyrobami rękodzielniczymi). Ogrody przystosowane dla osób niepełnosprawnych. 

Motylarnia jest obiektem edukacyjno – badawczym i stanowi dodatek do Ogrodów Pokazowych. Liczebność motyli w wolierze uzależniona jest od wielu czynników niezależnych od nas (pora roku, złe warunki atmosferyczne itp.). Magdalena Markiewicz prowadzi hodowlę motyli dziennych i nocnych, dzięki temu może prezentować cztery fazy rozwojowe tych owadów: jaja, larwy, poczwarki oraz imago. Jest to jedyny tego typu obiekt na Mazurach.

W ogrodzonej wolierze znalazły swój azyl rodzime gatunki motyli. Mieszkańcami naszej Motylarni są m.in.: Rusałki, Pazie, Modraszki, Bielinki. W Motylarni posadzone są rośliny nektarodajne, które dostarczają pokarm owadom, znajdują się tu m.in: budleje, jeżówki, wiciokrzewy, sadźce itp. W obiekcie usytuowane zostały również domki dla motyli, z charakterystycznymi, pionowymi wlotami, karmniki i poidełka. Przed lepidopterarium znajduje się dzika łąka, na której swobodnie rosną pokrzywy, trawy. Są to rośliny żywicielskie dla żarłocznych gąsienic.

Nagrody: Ogrody Pokazowe & Motylarnia otrzymały w 2015r. Certyfikat Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego „Produkt Warmia Mazury”. Zostały również laureatem finału XVI Edycji Ogólnopolskiego Konkursu „SPOSÓB NA SUKCES” (2016 r.) Organizatorami byli CDR w Brwinowie oraz Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

W 2017 Magdalena Markiewicz rozpoczęła studia doktoranckie na kierunku Ekonomia. Realizuje je dla celów Fundacji Inkubator Kreatywności. Uczestniczy też w Nocach Biologów na UWM w Olsztynie we współpracy z wydziałem biologii.