home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Lidija Vukić – specjalistka w obszarze mediów społecznościowych, członek zarządu i współzałożycielka sieci partnerskiej TalentMedia.

Lidija Vukić urodziła się w Belgradzie. Ojciec Serb jest aktorem, studiował literaturę, matka Polka jest historykiem. Gdy Lidia miała 12 lat rodzice przeprowadzili się do Olsztyna, m.in. prowadzili Restaurację Grill Boro na ul Zamkowej. Obecnie tata mieszka w Czarnogórze, mama w USA.

Już dorosła Lidia spędziła 4 lata w Nowym Jorku. Wcześniej była na wymianie studenckiej Erasmus we Włoszech,  odwiedziła też Chorwację, Grecję i Australię. 

Skończyła Prawo.

W Nowym Jorku, pracując dla firmy zajmującej się handlem odzieżą dla nastolatków, dostawcy największych sieci, zauważyła zmianę w komunikowaniu się ludzi. Komputer zaczął zwyciężać z telewizją. Zaczęła zdobywać nowe doświadczenia i specjalizować się w mediach społecznościowych. Znajomi też pracowali w social mediach w innych krajach. Zapewne dlatego któregoś dnia zadzwonili do niej z niemieckiej firmy, największej europejskiej sieci partnerskiej YouTube w Europie zrzeszającej twórców video – Divimove w Berlinie. Zaczęła tam pracę.

W Polsce rozpoczęła działalność gospodarczą w 2015 r. (firma zarejestrowana w Olsztynie), na którą uzyskała dofinansowanie. Specjalizowała się w obsłudze mediów społecznościowych (Facebook, Instagram, Twister, You Tube) na rzecz zleceniodawców.

Ale już w 2016 roku znajomi z tej branży znaleźli ją i zaprosili do nowo tworzonej spółki  TalentMedia. Jeden ze wspólników pracował w Google, drugi w firmie zabawkowej.

TalentMedia skupia twórców na YouTube. Lidija Vukić odpowiada tam m.in. za rozwój sieci youtuberów i działania firmy w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. W spółce ma 4 proc. udziałów.

Oto na naszych oczach następują diametralne zmiany w sposobie komunikacji międzyludzkiej. Forma przekazu: nadawca – odbiorca, jak w tradycyjnym przekazie telewizyjnym czy radiowym, zaczyna ustępować rozproszonej formie nadawania: niezliczona liczba nadawców w kanałach społecznosciowych (celebryci, pasjonaci, blogerzy, youtuberzy) i różne grypy odbiorców (fani, miłośnicy, zainteresowani wąska tematyką widzowie). Jak zaobserwowała przebywając w USA Lidija Vukić, częściej włączony i używany w domach jest komputer aniżeli telewizor. Ten trend rozwija się i w Europie.

W Polsce z kanałów YouTube korzysta ponad 20 mln osób, które średnio spędzają na tym kanale 2 godziny dziennie (głównie słuchając muzyki). Influenser to ktoś, kto wpływa na innych, na ich sposób myślenia. Influencer marketing to jeden z najprężniej rozwijających się trendów w branży marketingowej. Widzowie zmęczeni są reklamami i jednostronną komunikacją, coraz częściej sami decydują o tym, co chcą oglądać, kiedy i gdzie. Umożliwił im to rozwój technologii i serwisów społecznościowych. Wraz z rozwojem Facebooka czy YouTube, ale i platform VoD, pojawiła się nowa grupa internetowych gwiazd i liderów opinii, którą nazywa się influencerami. Są to zazwyczaj osoby, które rozpoczęły swoją działalność z ogromnej pasji. Są autentyczni i mają dużą siłę przekazu. Dlatego marketerzy coraz chętniej angażują ich do kampanii. Wiedzą, że to daje szansę na pokazanie marki w bardzo naturalnym, niewymuszonym kontekście. To szybciej i mocniej przekonuje, by sięgnąć po określony produkt. Najbardziej popularna influenserka Zuzanna Borucka ma 1 mln widzów, zaczynała w  wieku 11 lat. https://www.youtube.com/watch?v=-B6iUE5bROg

Lidia Vukić i TalentMedia zajmują się współpracą z takimi influenserami oraz realizacją kampanii z ich udziałem. Pracują dla takich polskich marek jak Tymbark czy Kubuś. Stworzyli dla ich potrzeb kanał na You Tube pn. „Studio Tymbark”, na którym co tydzień młodzi odbiorcy oglądają nowy film w stylu „teleranek”. Dzięki tym działaniom widzowie w wieku 13-17 lat spędzili ponad 54 mln minut z tą marką.

Za kampanię Tymbarku, koncepcję, strategię i realizację Studia Tymbark, jury ubiegłorocznej edycji Effie Awards przyznało agencji TalentMedia srebrną statuetkę.

W pierwszym roku działalności spółka TalentMedia osiągnęła 5 mln obrotu. Dzięki nowemu inwestorowi, który jest spółką giełdową, w drugim roku działalności nastąpił wzrost obrotów o 100 %. TalentMedia otworzyło już oddział w Bułgarii, bo jest to rynek nieaksploatowany, są tam pierwszą i jedyną siecią, która tworzy kanały markowe. TalentMedia tworzy też dla marek globalnych – 3 - 6 miesięczne akcje na polskim rynku, w Bułgarii i rejonie Europu Środkowo-Wschodniej: Czechy, Słowacja, Rumunia, Estonia, itp.

Dla młodych influenserów TalentMedia są domem talentów, pomagają im w budowaniu sklepów internetowych, w promocji własnych marek. Lidia Vukić i TalentMedia opiekują się twórcami, pasjonatami. Realizują akcje społeczne, jak pomaganie chorym dzieciom, np. umożliwienie osobistego poznania sławnego youtubera dla 12 latniej dziewczynki chorej raka, bo dla młodych ludzi to często są współcześni bohaterowie. Bez rozgłosu realizują filmy dla tych osób, zbiórki na rzecz schronisk dla zwierząt, wspierają szlachetną paczkę, organizują prezenty dla domów dziecka.

A wszystko to Lidia Vukić realizuje w pracy, która trwa od 7 do 23 i zupełnie ją pochłania.