home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Teresa Kocbach - dyrektor Hospicjum w Olsztynie, Prezes Olsztyńskiego Stowarzyszenia Hospicyjnego „Palium”.

Dzięki jej energii, zdeterminowaniu i wielkiemu sercu wielu chorych bez bólu i cierpień, otoczonych fachową opieką i w dobrych warunkach pożegnało się z życiem.Z jej inicjatywy, na początku XXI zostało założone w Olsztynie Stowarzyszenie, które  za główny cel postawiło utworzenie Hospicjum. Wskazówek, jak taką placówkę zorganizować i prowadzić, szukała za granicą, bo hospicja w Polsce dopiero raczkowały. Olsztyńska placówka korzystała z doświadczeń hospicjum w Londynie. Wszystko zaczęło się od hospicjum domowego. W rezultacie szeregu  jej działań, od pozyskania lokalu po skompletowanie zespołu medycznego, w 2001r. otwarto pierwsze w Olsztynie Hospicjum Stacjonarne. W 2004 r. utworzyła Poradnię Medycyny Paliatywnej.
Jednym z najważniejszych momentów w historii olsztyńskiego hospicjum było oddanie w 2013 roku do użytku Centrum Opieki Paliatywnej im. Jana Pawła II.  Za 1 mln zł wyremontowane zostało drugie piętro w dawnym szpitalu kolejowym przy al. Wojska Polskiego. To pozwoliło opiekować się pacjentami w bardzo dobrych warunkach. Teresa Kocbach przyznaje, że kiedy kończył się remont w 2013 roku, była pewna, że wystarczy na minimum 10 lat. Szybko jednak miejsca zaczęło brakować z powodu dużego przyrostu zachorowań na nowotwory. 
Dzięki umiejętności pozyskiwania ludzi do swoich działań, prowadzone jest społecznie w kierowanych przez nią placówkach również wsparcie duchowe, niejednokrotnie socjalne.
Mając na uwadze zapewnienie pacjentom jak najlepszej dostępności do usług Teresa Kocbach inicjowała i uczestniczyła w organizowaniu kursów i szkoleń dla zespołów interdyscyplinarnych z zakresu opieki paliatywnej na potrzeby Hospicjum w Olsztynie i innych powstających placówek opieki paliatywnej w całym województwie. Zmieniała świadomość społeczną na temat opieki paliatywnej poprzez organizowanie szeregu akcji charytatywnych tj. Pola Nadziei, Światowy Dzień Chorego, Światowy dzień Hospicjów, wspierających działalność Hospicjum. Stworzyła wolontariat hospicyjny oraz zorganizowała ośrodek nad rodzinami osieroconymi. Jako Członek Zespołu Konsultanta Krajowego Opieki Paliatywnej czynnie uczestniczyła w opracowywaniu standardów postępowania w opiece paliatywnej. Jako Sekretarz Zarządu Sieci "Palium" Teresa Kocbach współuczestniczyła w tworzeniu i wspieraniu działalności placówek paliatywnych w województwie Warmińsko - Mazurskim. W styczniu 2006 r. została powołana na V-ce Przewodniczącą Polskiego Towarzystwa Pielęgniarstwa Opieki Paliatywnej z siedzibą w Częstochowie (funkcję tę pełniła przez kolejne 2 kadencje). Od 2015r. jest Konsultantem Wojewódzkim w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.