home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Joanna Warecha – dziennikarka telewizyjna, kierowniczka Programu Regionalnego TVP3 Olsztyn, była dyrektorka ds. programowych w TVP Regionalnej.

Ewa Kowerzanow-Luto jest mamą trójki dzieci. Najstarszy, 11-letni Bartek, urodził się z zespołem Downa. Obowiązki czyli praca zawodowa, dom, wychowanie dzieci nie przeszkodziły jej zaangażować się najpierw w tworzenie wspomnianego stowarzyszenia, a kilka lat później w założenia  integracyjnego przedszkola ”Dziecięce Marzenia”, gdzie w nauce i wychowaniu wykorzystuje się  pedagogikę waldorfską. Podjęła również studia podyplomowe w zakresie zarządzania oświatą.

O tym, że najstarszy syn ma zespół Downa, dowiedziała się już po porodzie. Czuła się wtedy pozostawiona sama sobie. Dlatego już jako prezes Stowarzyszenia podpisała umowę ze Szpitalem Wojewódzkim w Olsztynie i pomaga mamom w ciąży i tym, co już urodziły. Jej marzeniem jest stworzenie miejsca, w którym osoby niepełnosprawne mogłyby żyć w miarę samodzielnie, mogłyby pracować  i budować relacje z innymi, tak aby nie czuły się zupełnie osamotnione, gdy kiedyś zabraknie im najbliższych.

Jest osobą, która potrafi zarażać swoją pasją. Chce, aby osoby z zespołem Downa miały swoje miejsce w społeczności, godne miejsce, które należy im się tak, jak nam wszystkim. Osoby z zespołem Downa nie są ani lepsze, ani gorsze od ludzi pełnosprawnych, są takie same – powtarza. Tyle tylko, że potrzebuję trochę większego wsparcia i mają do tego

prawo. Ewa Kowerzanow-Luto jest bardzo skuteczna w poszukiwaniu najlepszych rozwiązań dla stowarzyszenia i osób należących do niego.

Podopieczni stowarzyszenia „Strzał w dziesiątkę” z Olsztyna zostali twarzami kampanii przygotowywanej na Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Jako jedyni z Polski, ramię w ramię z kolegami z innych krajów, będą apelować, by ich głos był słyszany i by mogli być równoprawnymi członkami społeczeństwa. Podopieczni z Łupstycha wystąpią w międzynarodowym spocie. W kampaniach organizowanych przez federację Down Syndrome International, do tej pory brały udział osoby z zespołem Downa z Wrocławia i Poznania. W tym roku, stowarzyszenie z Olsztyna, dostało zaproszenie do udziału w akcji jako jedyne w Polsce.  Premiera spotu w Światowym Dniu Osób z Zespołem Downa 21marca br.

"Strzał w 10" wspiera podopiecznych w różnych dziedzinach. Pomaga skorzystać z bezpłatnych zajęć logopedycznych, tanecznych, z dogoterapii, integracji sensorycznej czy rehabilitacji. Prowadzą je terapeuci ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Kornela Makuszyńskiego w Olsztynie, z którym "Strzał w 10" współpracuje.