home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Elżbieta Lenkiewicz z Olsztyna – teatrolog, filmoznawca, pomysłodawczyni teatru czytanego pn. ”TEATR PRZY STOLIKU”.

Elżbieta Lenkiewicz to polonistka, animator kultury, społecznik, miłośniczka książek i filmu, aktywna kobieta na emeryturze. W latach 1978 – 2008 pełniła funkcję kierownika literackiego w Teatrze im. Stefana Jaracza. Wówczas bardzo ściśle współpracowała z zespołem artystycznym jako konsultant językowy i literacki, prowadziła wydawnictwa teatralne, konferencje prasowe, reprezentowała instytucję na licznych festiwalach teatralnych. Prowadziła bibliotekę teatralną, zajmowała się przez kilkanaście lat archiwizacją teatralnej dokumentacji. Swoją wiedzę przekazywała, najpierw jako wykładowca przedmiotu „Elementy wiedzy o sztuce” w olsztyńskiej WSP, potem w Studium Aktorskim przy Teatrze im. S. Jaracza uczyła studentów historii teatru i filmu. Przez pięć lat była także kierownikiem literackim w Olsztyńskim Teatrze Lalek. 

Od 2014 na emeryturze. Nadal aktywna, stale obecna  i zaangażowana w życie kulturalne Olsztyna i regionu. Współorganizatorka wielu seminariów filmowych, przeglądów tematycznych w DKF Za w Olsztynie, uczestniczyła jako obserwator w wielu festiwalach filmowych i teatralnych w Polsce. Jako aktywny członek Towarzystwa Kultury Teatralnej i człowiek teatru jest jurorem w Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w eliminacjach miejskich, regionalnych i wojewódzkich oraz w przeglądach amatorskich teatrów w Bartoszycach, Biskupcu i Płośnicy.

Od wielu lat jest wykładowcą zasad doboru repertuaru w teatrach amatorskich w Studium Teatralnym - cyklach rocznego doskonalenia zawodowego z zakresu reżyserii dla nauczycieli, animatorów kultury i studentów. Przez kilkanaście lat współtworzyła repertuar Olsztyńskich Spotkań Teatralnych. Od 22 lat jest społecznym kierownikiem literackim Wspaniałego Teatru bez Nazwy z Gietrzwałdu, redagując teksty do programów towarzyszących każdej premierze, a było ich już 13, czwarta w przygotowaniu. Od wielu lat związana jest też z edukacją filmową skierowaną do dzieci i młodzieży, prowadząc prelekcje w Kinie Studyjnym Awangarda 2.

W 40 letniej pracy zawodowej i społecznej Elżbiety Lenkiewicz na rzecz kultury Olsztyna i regionu warmińsko – mazurskiego na szczególna uwagę zasługuje jej autorska i oryginalna forma prezentacji współczesnej dramaturgii polskiej i obcej w formie teatru czytanego pn. ”TEATR PRZY STOLIKU”. W siedzibie Teatru Jaracza  odbyło się 170 premier tego cyklu. Od 20 lat  aktorzy z twórczynią cyklu objeżdżają miasta, miasteczka, wsie gminne, często popegeerowskie w całym regionie – od Gołdapi po Nidzicę, od Białej Piskiej po Unieszewo. Teatr przy Stoliku, jak dotąd, jest obecny w 97 miejscowościach  województwa.

W sumie przeczytano różnorodne sztuki ponad 800 razy, m. in. w miejscowościach, w których działają filie Uniwersytetów Trzeciego Wieku np. w: Lidzbarku Warmińskim, Bartoszycach, Szczytnie, Morągu, Braniewie. Frekwencja zawsze jest imponująca (w szczycieńskiej bibliotece np. zawsze ponad 120 osób – tyle miejsc zajmuje widownia Sceny Kameralnej w Jaraczu!). Teatr przy Stoliku prezentowany  jest też w świetlicach wiejskich m.in. w: Kraskowie, Wawrochach, Płozach, Cerkiewniku, Orzechowie. Dla tej społeczności jest to często jedyny kontakt z teatrem. Mieszkańcy bardzo cenią sobie i przeżywają spotkania z aktorami, doświadczają wspólnego kreowania teatru wyobraźni. Artyści są zapraszani dla uświetnienia np. Dnia Kobiet, Dnia Matki, Dnia Nauczyciela, Święta Niepodległości, występując w salach bibliotecznych, świetlicach czy domach kultury. Młodzi są bardzo zaciekawieni tą formą i przyjmują Teatr przy Stoliku z dużym  zainteresowaniem. Nierzadko przyjazd Teatru przy Stoliku jest pretekstem do spotkań integrujących mieszkańców wsi. Teatr przy Stoliku  spełnia ogromną funkcję edukacyjną i wychowawczą w Olsztynie, a przede wszystkim w regionie. W roku 2016 Teatr przy stoliku obchodził Jubileusz 20-lecia działalności.

Za swoją pracę zawodową i społeczną Elżbieta Lenkiewicz dotychczas została wyróżniona Odznaką Zasłużony Działacz Kultury (1998), Brązowym Krzyżem Zasługi (2005), Medalem Gloria Artis przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2016). A także Nagrodą Prezydenta Miasta Olsztyna (2012) i Marszałka Województwa Warmińsko – Mazurskiego (2013)