home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Anna Puszcz – dyrektor Oranżerii Kultury Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim.

Anna Puszcz od urodzenia mieszka w Lidzbarku Warmińskim. Z wykształcenia anglistka. Studiowała w Olsztynie, Warszawie, Gdańsku. 

W 2008 roku założyła w Lidzbarku stowarzyszenie kobiet Miej Marzenia. Od 2013 roku szefowa Oranżerii Kultury Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej w Lidzbarku Warmińskim. Osobowość o duszy artystycznej. Anna Puszcz to kobieta konsekwentna w swoich działaniach, o wielu zainteresowaniach, pełna pomysłów, marzy i realizuje marzenia, działa na rzecz lokalnej społeczności, prowadzi działalność charytatywną, wspiera kobiety, a Oranżeria pod jej kierownictwem zmieniła się w placówkę emanującą kulturą, w miejsce spotkań z ciekawymi ludźmi oraz miejsce warsztatów dla osób każdym wieku. 

Do założenia stowarzyszenia kobiet Miej Marzenia zainspirowała ją organizacja urodzin Astrid Lindgren, której podjęła się razem z koleżankami, jeszcze jako grupa nieformalna. Stowarzyszenie zakładały w 17 osób, dziś jest ich 27. 

Od początku istnienia panie organizują „Marsz przez cztery pory roku”, teraz w lutym odbędzie się już 34 marsz przez pola, łąki i lasy, a każda wyprawa organizowana jest pod innym hasłem, uczestniczki się przebierają. -To ruch i integracja, wspólne wyprawy międzypokoleniowe, które były nieznane wielu uczestniczkom – opowiada Anna Puszcz. – Jako stowarzyszenie prowadzimy także działalność charytatywną, m.in. projekt „Charytatywnie aktywnie”, pomagamy  różnym grupom formalnym i nieformalnym  z naszego powiatu. 

Stowarzyszenie, którego jest pomysłodawczynią i motorem, uaktywnia przede wszystkim kobiety, ale i mieszkańców pod kątem artystycznym: poprzez inicjatywy śpiewacze m.in. „Kolędujmy póki czas”,  „Teatr jak marzenie”, konkursy plastyczne pt. „Damą być” oraz koncerty. Stowarzyszenie zachęciło mężczyzn do śpiewania do tego stopnia, że powstał chór męski Rolikas. 

Stowarzyszenie prowadziło niezwykłe projekty społeczno-historyczne: ”Lidzbark Warmiński: dwa oblicza”. (24 miejsca przedwojennego Lidzbarka — jak kiedyś wyglądały i dziś; zdjęcia ludzi kiedyś i dziś w formie stylizacji), Ślub w oranżerii – zbieranie zdjęć osób, które przed laty brały ślub w oranżerii i zdjęcia tych par współcześnie; Lidzbarskie Monidła.  

Anna Puszcz od 2013 roku jest szefową placówki - Oranżeria Kultury Miejska Biblioteka Pedagogiczna w Lidzbarku Warmińskim. To miejsce, które natchnęła nowym duchem. To miejsce, które emanuje kulturą, przyciąga gości spoza Lidzbarka. Odbywają się tam koncerty np. Anna Broda miała tam premierę swojej płyty „Thousands Lakes”, spotkania ze znanymi osobami, m.in. z filozofem prof. Zbigniewem Mikołejką, warsztaty plastyczne z ilustratorami np. ze znanym artystą Bohdanem Butenko, ilustratorką Krystyną Lipka-Sztarbałło. Organizowane są konkursy dla dzieci i młodzieży m.in. „Słowem malowane”  (ilustrowanie utworów literackich). 

Anna Puszcz zapytana, co ją napędza, odpowiada: - Potrzeba wiedzy, chęć nieustannych poszukiwań, które tworzą łańcuch inspiracji, jedna rzecz inspiruje mnie do kolejnej, z tej wynika następna. Także  ciekawość świata i mocne nastawienie lokalne. Robię to, co lubię, a moje zainteresowania są związane z literaturą, sztuką i historią. Żyję tu, mieszkam tu i chcę robić rzeczy wartościowe, potrzebne mieszkańcom.

Żona Henryka, mama dwóch córek: 27-letniej Zosi i 17-letniej Basi.