home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Mariola Piłat-Skalmowska –„Królowa ślimaków”, prezes i współwłaścicielka Snails Garden w Krasinie k. Pasłęka

Mariola Piłat pochodzi z Pasłęka. Od małego miała łatwy kontakt z ludźmi. Miała w sobie pasje i żyłkę przedsiębiorczości. Po szkole gastronomicznej, skończyła liceum ekonomiczne. Już jako 24 latka założyła swoją pierwsza firmę produkującą dziecięce łóżeczka. Pomysł zrodził się, gdy dla swoich małych dzieci w sklepach nic ciekawego nie mogła znaleźć. Łóżeczka drewniane, zdobione materiałem, obrazujące samochodziki lub kwiatki. Dotąd według jej wzoru łóżeczka produkuje jedna z wiodących firm meblarskich. Niestety, wtedy, gdy Mariola Piłat zaczynała swoją działalność, nie pomyślała o tym, by swoje wzory opatentować.

Potem przyszedł czas, gdy zaangażowała się w sferę finansów. Świetnie sobie radziła jako przedstawicielka ING Życie. Była pierwsza w Polsce jako sprzedawca ubezpieczeń. Gdy spotkała Grzegorza Skalmowskiego, on już założył pod Pasłękiem pierwszą w Polsce hodowlę ślimaków. Szybko stworzyli sprawny zespół. Oboje „po przejściach” w życiu prywatnym odnaleźli w sobie zaufanie i wsparcie. Wkrótce połączyło ich też uczucie. Razem z trójką dużych już dzieci z poprzednich związków stworzyli nową rodzinę.

Kiedy pochodzący z Elbląga Grzegorz Skalmowski w połowie minionego dziesięciolecia szukał pomysłu na zagospodarowania kawałka ziemi zakupionej pod Pasłękiem, dotarł do ciekawych informacji na temat hodowli ślimaków. Dowiedział się, że już od czasów starożytnych Rzymian przypisuje się im właściwości afrodyzjaku i że w średniowiecznych zapiskach polskiej kuchni przepisów, jak przyrządzać ślimaki było więcej niż przepisów na mięsiwa czy ryby. Mięso ślimaków jest delikatne, chude i zdrowe, zawiera wiele cennych wartości odżywczych takich jak: białko, wapń, magnez, cynk, miedź czy jod. Mogą być przyrządzone poprzez gotowanie, pieczenie lub duszenie w sosie. Grzegorz postanowił stworzyć taką hodowlę i przywrócić należne ślimakowi miejsce w Polskiej kuchni.

Do wizji przedsięwzięcia Grzegorza Mariola dodała rozmach i finansowe ryzy. To ona sprawnie wdraża w życie jego pomysły na rozwój firmy Snails Garden. Dziś hodowla liczy 60 ton ślimaków, tj. 6 mln sztuk. Są to dwa gatunki ślimaków: ślimak szary mały i ślimak szary duży. Firma Snails Garden eksportuje je w dużych ilościach do Włoch, Hiszpanii i Francji. Skalmowscy mają ambitne plany, by w Polsce ich ślimaki stały się konkurencją dla chińskiej krewetki. Mogą się stać atrakcyjną ofertą dla 30 tys. polskich restauracji.

Gdy Mariola Piłat-Skalmowska poznała bliżej tajniki hodowli ślimaków, ponownie odezwała się w niej żyłka przedsiębiorczości i do koncepcji męża dołożyła już swoje pomysły. Rozwinęła produkcję kosmetyków opartych na niezwykle odżywczym, bogatym w cenne substancje, śluzie ślimaków. Otrzymuje się go poprzez łaskotanie podbrzusza ślimaka. 1 litr takiego śluzu w krajach Europy osiąga cenę 1000 euro. Powstała już seria 11 kosmetyków z logo Snails Garden. Po raz pierwszy w Polsce stworzona została próbka kremu ze 100% śluzu ślimaków. Wykonało ją na zamówienie specjalistyczne laboratorium. Ślimaki z Snails Garden zostały objęte „PROGRAMEM NADZORU STANU ZDROWIA ZWIERZĄT AKWAKULTURY". W 2015 dla kremu SNAILS GARDEN Prestige z odżywczo-regenerującym śluzem ślimaka firma uzyskała certyfikat "PRODUKT WARMIA MAZURY" przyznany przez Marszałka Województwa Warmińsko - Mazurskiego.

Mariola Piłat-Skalmowska założyła też ekologiczną hodowlę ślimaków, z których pozyskiwany śluz służyć będzie do produkcji kosmetyków dla dzieci. W tej części hodowli ślimaki pasą się trawą na naturalnej łące bez nawozów i innych dodatków paszowych.

Oprócz zajęć zawodowych, które Mariola Piłat-Skalmowska traktuje jak swoją pasje, ma jeszcze inne zainteresowanie, które realizuje w wolne weekendy. Odwiedza wtedy „Psi raj” - schronisko dla psów w Pasłęku. Podwija rękawy, sprząta klatki i podwórko, opiekuje się chorymi psami, dopieszcza te osowiałe i zapomniane. Gdy biegają wolno wypuszczone z boksów, otaczają ją niczym królową w oczekiwaniu na swoją kolej głaskania.

Z mężem wspierają „Psi raj”, czy to zakupując karmę, czy licytując przedmioty, z których zysk przeznaczony jest na utrzymanie schroniska.

Firma SNAILS GARDEN to obecnie największa rodzinna firma zajmującą się produkcją kawioru i przetwórstwem ślimaków jadalnych (mięsnych - hodowlanych) na skalę Europy. Największy w Polsce dystrybutor pasz dla ślimaków oraz lider w produkcji świeżych ślimaków z gatunku H.A Muller. Jedyny w Polsce producent ślimaków mięsnych ekologicznych, potwierdzonych Państwowym certyfikatem. Mariola i Grzegorz Skalmowscy założyli Stowarzyszenie Food4Future,

Główne wygrane i certyfikaty, jakie uzyskała firma:

1. Pasłęckie Wydarzenie Roku 2015 - INNOWACYJNA FIRMA -  Burmistrz Pasłęka   

2. E-Gazale Biznesu 2015 - Puls Biznesu

3. Wizjonerzy Roku 2014 - Dziennik Gazeta Prawna

4. Mikroprzedsiebiorca roku 2009 – Bank City Handlowy

5. Jedyny w Polsce - Certyfikat hodowli ekologicznej BPSG

6. Produkt Warmia Mazury – certyfikat Marszałkowski

7. Certyfikat Dobry Produkt - Magazyn Rynek Spożywczy

8. Sposób na Sukces – Centrum Doradztwa Rolniczego.  Puchar Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

9. Przedsiębiorca Aktywny Lokalnie – MAKRO i METRO Cash & Carry

10. Przedsiębiorca Społecznie zaangażowany - Warmińsko-Mazurska Agencja Rozwoju Regionalnego.

Gospodarstwo rolne Snails Garden jest członkiem stowarzyszenia Slow Food, międzynarodowej organizacji, która zajmuje się wspieraniem producentów zdrowej i tradycyjnej żywności. W 2009 roku została wydana pierwsza w Polsce publikacja pt. "Hodowla i Chów Ślimaków", której autorem jest Grzegorz Skalmowski.

Szczególnie Skalmowscy cenią sobie wyróżnienie w konkursie „Sposób na Sukces 2013" pod honorowym patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisława Kalemby.