home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Barbara Święcicka - nauczycielka języka polskiego w LO II w Olsztynie, animatorka kultury, społecznik, reżyser, scenarzystka, scenografka inicjatorka powstania przy Liceum Ogólnokształcącym Nr 2 w Olsztynie TEATRU NIESKROMNEGO.

Barbara Święcicka TEATR NIESKROMNY prowadzi od 1995 roku do dziś. Jest aktywnym członkiem Towarzystwa Kultury Teatralnej. W roku 2015 otrzymała Odznakę przyznawaną przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Najważniejsze osiągnięcia Teatru Nieskromnego:

2003 - I miejsce Ildefonsjada” w Krakowie, Ogólnopolskie spotkanie placówek im. K.I. Gałczyńskiego

2006 -  Grand Prix, IV Ogólnopolski Przegląd Teatralny „Klaka” w Gdańsku

2007 - Nagroda Ministra Edukacji oraz Nagroda Dyrektora Teatru Polskiego w Poznaniu na XIII Ogólnopolskim Forum Teatrów Młodzieżowych w Poznaniu.

2007 - „Złoty Bakcyl” na XVIII Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych w Bartoszycach.

2007 - Główna nagroda na II Ogólnopolskim Przeglądzie Małych Form Teatralnych im. Luterka w Wejherowie.

2008 - „Złoty Bakcyl” na XIX Wojewódzkim Przeglądzie Teatrów Młodzieżowych w Bartoszycach.

2008 - II miejsce na „Ogólnopolskim Płośnickim Lecie Teatralnym”

2009 – laureat  XIV Ogólnopolskie Forum Teatrów Szkolnych w Poznaniu

2010 – „interTWINed” Theaterfestival der Jugend w Gelsenkirchen. Teatr wystąpił obok czołowych grup młodzieżowych z Niemiec, Anglii, Irlandii, Norwegii, Włoch, Turcji.

2011- Grand Prix  na III Ogólnopolskich Spotkaniach Młodego Teatru „Krzykowisko” w Maszewie

2012 – reprezentowanie Olsztyna na II Międzynarodowym Festiwalu „interTWINed” w Newcastle (Anglia)

2012- Stworzenie polsko-niemieckiego spektaklu: „W pogoni za sałatą… Roszpunką” z okazji uroczystych obchodów 20-lecia kontaktów partnerskich Olsztyn – Gelsenkirchen w Teatrze Lalek w Olsztynie

2013 - wystawienie polsko-niemieckiej wersji “Chasing Rapunzel” wraz z młodzieżą Alternative Drama Highlights z Anette-von-Droste-Hulshoff-Gymnasium w Gelsenkirchen w czasie Gelsenkirchener Schultheatertage-Begegnung von polnischer und deutscher Schul-Theatergruppe w Consol Theater

2013 - zdobycie głównej nagrody w kategorii szkół ponadgimnazjalnych oraz nagrody specjalnej za scenariusz spektaklu (indywidualna dla B. Święcickiej) w I Internetowym Przeglądzie Szkolnych Zespołów Teatralnych organizowanym przez TVP w Warszawie oraz Narodowy Instytut Audiowizualny. (Emisje tego spektaklu odbywały się w TVP Regionalnej w paśmie ogólnopolskim)

2014 - „Talent Roku” w sferze antycznej muzy Talia od Kapituły Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie dla Barbary Święcickiej i całego Teatru Nieskromnego.

NAJWAŻNIESZE OSIĄGNIĘCIA INDYWIDUALNE UCZNIÓW B. ŚWIĘCICKIEJ

2010 - Alicja Juszkiewicz finalistką Turnieju Poezji Śpiewanej 55. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego

2011 - Ewelina Zamyślewska, finalistką Ogólnopolskiego Konkurs Historyczno-literackiego „Bolesław Prus w setną rocznicę śmierci pisarza”, Narodowe Centrum Kultury, Olimpiada Literatury i Języka Polskiego

2012 -2014- Poczobutt Karolina, Radomska Aleksandra,  Rebelińska Aleksandra, Paulina Pupiałło, Justyna Sankowska, Klaudia Tomczyk Finalistki II etapu (okręgowego) Olimpiady Literatury i Języka Polskiego

NAGRODY INDYWIDULANE BARBARY ŚWIĘCICKIEJ  W DZIEDZINIE KULTURY I SZTUKI:

2006 - „Człowiek Teatru” za wybitne osiągnięcia w upowszechnianiu kultury teatralnej, Oddział Okręgowy Towarzystwa Kultury Teatralnej w Olsztynie

2007 - doroczna nagroda Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego w dziedzinie kultury

2008 - „Instruktor Roku”, XL Ogólnopolski Konkurs „Bliżej Teatru” pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, MEN, TKT

2009 - doroczna Nagroda Prezydenta Miasta Olsztyna w dziedzinie kultury za edukację teatralną młodzieży

2012 - Katarzyna Suska, studentka UWM w Olsztynie, pod kierunkiem dr Z.M. Hassa napisała pracę licencjacką pt. „Działalność teatru amatorskiego i jego wpływ na dalsze losy jego uczestników na przykładzie Teatru Nieskromnego” (ten fakt B. Święcicka traktuje jako wyjątkową nagrodę za całokształt)

2013 - nagroda specjalna kapituły honorowej Internetowego Teatru TVP za scenariusz przedstawienia „Zęby”

- „Talent Roku” w sferze antycznej muzy Talia od Kapituły Fundacji Środowisk Twórczych w Olsztynie dla Barbary Święcickiej i całego Teatru Nieskromnego. 

         Teatr Nieskromny, prowadzony przez Barbarę Święcicką jest nie tylko wizytówką liceum, ale także całego teatralnego ruchu amatorskiego w Olsztynie i regionie warmińsko-mazurskim. Z kolejnymi rocznikami uczniów przygotowała ponad 20 premier bardzo wysoko ocenianych  przez obserwatorów i profesjonalistów. W ambitnym repertuarze zespołu dominują sztuki utrzymane w konwencji groteskowej i poetyckiej, a młodzież jest aktywnym współtwórcą spektakli. Barbara Święcicka poza pracą z zespołem, prowadzi systematyczną działalność upowszechnieniową na rzecz teatru. Organizuje wyjazdy z młodzieżą do teatrów /m.in. Warszawa, Gdańsk/,  regularnie współpracuje z olsztyńską sceną, organizuje konkursy z wiedzy o teatrze, uczestniczy, często wspólnie z młodzieżą w różnorodnych warsztatach teatralnych. Stale doskonali swoje umiejętności zawodowe, biorąc udział w szkoleniach, kursach, warsztatach dla instruktorów.

Jest osobą niezwykle kreatywną i emocjonalnie zaangażowaną we wszystkie działania edukacyjno-upowszechnieniowe. Człowiek kultury Warmii i Mazur.