home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Kierownik Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie

- zdobywczyni tytułu Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur 2013.

ANNA ROK to kobieta wyjątkowa. Plastyczka, uprawiająca malarstwo, grafikę, rysunek satyryczny, ilustratorka książek, redaktor „Wiadomości Barczewskich”. Urodzona w Zielonce Pasłęckiej, absolwentka studiów wyższych na WSP oraz podyplomowych na UWM wydziału pedagogiki i wychowania artystycznego, jest kierownikiem  Miejskiej Biblioteki Publicznej w Barczewie. W roku 2011 biblioteka ta wygrała wojewódzki konkurs „Biblioteka z dobrym klimatem”, pozyskując na swoje działania kilka grantów unijnych. Zrealizowała m.in. projekt „Warmiński rok obrzędowy, we współpracy z ponad 30 podmiotami w całym województwie, aż do Górowa Iławeckiego. W ramach projektów plastycznych tego programu, warsztaty z dziećmi i młodzieżą przeprowadzali artyści z Bułgarii: malarze  i ilustratorzy książek oraz laureaci międzynarodowych konkursów na rysunek satyryczny. Powstała seria wypalanych z gliny kłobuków. W listopadzie 2012 roku do biblioteki zjechali artyści z Rumunii. W roku 2011 ANNA ROK zorganizowała I Międzynarodowy Plener Plastyczny z udziałem artystów z Bułgarii, Niemiec i Polski w Gąsiorowie, gmina Purda. W roku 2012 odbył się drugi plener, a jego celem było ratowanie unikalnej w  województwie galerii rzeźby sakralnej nieżyjącego już ks. Jana Suwały, członka Stowarzyszenia Artystów Plastyków Warmii i Mazur. W Galerii usytuowanej nad Jeziorem Gąsiorowskim znajduje się 35 scen biblijnych, rzeźb z lipy, postaci naturalnej wielkości. Przyjechało 11 rzeźbiarzy. Trzeba było uzupełnić ubytki w rzeźbach, zakonserwować. Warto dodać, że ANNA ROK przeznaczyła ze swoich oszczędności ok. 10 tys. zł., bowiem środki okazały się niewystarczające. ANNA ROK organizuje wystawy artystyczne, śpiewa w chórze barczewskim. Znalazła się w wydanej w 2012 roku antologii satyry Warmii i Mazur „Kto się boi braci Rojek”. W roku 2012 Wojewódzka Biblioteka Publiczna wytypowała ANNĘ ROK do wyjazdu studyjnego do USA. W roku 2012 ukazał się także zbiór legend ks. Jana Pietrzyka z jej  ilustracjami oraz zbiór reportaży i legend z jej ilustracjami do Muzeum Budownictwa Ludowego w Olsztynku. Dodać należy, że ANNA ROK prowadzi w bibliotece wielokrotnie nagradzane na różnych konkursach dwa teatry dziecięce, pisząc teksty scenariuszy, układając muzykę, szyjąc stroje i robiąc dekoracje. W grudniu 2012 roku jej ilustracje znalazły się w „Elementarzu warmińskim” autorstwa Edwarda Cyfusa i Izabeli Lewandowskiej. ANNA ROK jest także autorką karykatur do Szopki noworocznej w „Gazecie Olsztyńskiej” do tekstów Władysława Katarzyńskiego.

   Zaangażowanie i wyjątkowa aktywność zasługują na podziw tym bardziej, że ANNA ROK jest po przeszczepie nerki. Wraz mężem wychowuje swoje jedyne dziecko, 24-letnią córkę cierpiącą na zespół Williamsa (ciężki i rzadki przypadek autyzmu). Córka jest co dzień wożona na terapię do Olsztyna, ale po południu trzeba się nią nieustannie opiekować. Rodzice noce mają nieprzespane, bo córka co kilkanaście minut krzyczy (mania do nieuzasadnionych lęków). Soboty i niedziele całkowicie poświęcają dziecku.

ANNA ROK jest kobietą, która ogromny trud wychowawczy potrafi łączyć z ogromnym zaangażowaniem i aktywnością na rzecz swojego środowiska i nie tylko.  Jest skuteczna, potrzebna społeczności lokalnej, ceniona  i lubiana.       

Zgłaszający: Fundacja Środowisk Twórczych Olsztyn

Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur 2013 - Anna Rok