home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Jolanta Fieducik

Adiunkt w Katedrze Elektrotechniki i Energetyki Wydziału Nauk Technicznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Dr Jolanta Fieducik jest cenionym pracownikiem wydziału, szanowanym przez studentów nauczycielem akademickim i społecznikiem. To dzięki niej 22 tysiące uczniów i uczennic z wiejskich gimnazjów przez 3 lata dokształcało się bezpłatnie z matematyki, fizyki, chemii i języka obcego, a 60 wiejskich gimnazjów otrzymało dodatkowe wyposażenie. 

Dr Jolanta Fieducik to kobieta interesująca, odważna i gotowa do stawiania czoła wszelkim wyzwaniom. W 1981 r. ukończyła policealne studium weterynaryjne w Szczecinie i przez 10 lat pracowała w lecznicy weterynaryjnej w Strzelcach Krajeńskich w województwie lubuskim. Leczyła tam duże zwierzęta gospodarskie. Po przemianach politycznych w kraju utraciła pracę i wraz z mężem przeniosła się do Olsztyna, gdzie oboje założyli firmę świadcząca usługi techniczno-budowlane. W tym też czasie dr Jolanta Fieducik podjęła decyzję o zmianie zawodu i rozpoczęła studia pedagogiczne. Wkrótce zaczęła też pracę w szkole podstawowej, a po reformie oświaty - w gimnazjum. Zorganizowała wówczas pierwszą w Olsztynie szkolną pracownię informatyczną.

Jako nauczyciel społecznie zajmowała się organizacją turniejów bezpieczeństwa ruchu drogowego dwukrotnie doprowadzając uczniów do finału wojewódzkiego. Prowadziła także konkursy informatyczne. Jednocześnie przygotowała się do uzyskania stopnia zawodowego nauczyciela dyplomowanego i do pracy doktorskiej dotyczącej odnawialnych źródeł energii. Obroniła ją w 2005 r. w Instytucie Maszyn Przepływowych w Gdańsku. W 2006 r. po 11 latach pracy w gimnazjum przeniosła się na UWM. Prowadzi tu zajęcia m.in. z termodynamiki, ergonometrii, odnawialnych źródeł energii, przedsiębiorczości. Jej podopieczni zawsze przygotowują prace dyplomowe związane ściśle z gospodarką regionu, np. dotyczące ekomariny w Giżycku, spalarni osadów pościekowych w Olsztynie czy basenu OSW w Olsztynie. Kiedy w 2007 r. pracownicy Wydziału Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, z którym współpracuje, rozpoczęli program „Za rękę z Einsteinem”, służyła im swym doświadczeniem w pracy z gimnazjalistami, a następnie przekonała do rozszerzenia programu na województwo warmińsko mazurskiego. Dzięki niej młodzież w 60 szkołach przez 3 lata szkolne miała każdego tygodnia po 2 dodatkowe lekcje matematyki, fizyki, chemii i języka obcego. To działanie objęło aż 22 tys. uczniów. Szkoły otrzymały ponadto bezpłatnie laptopy, rzutniki i tablice multimedialne. Wszystkie te szkoły odwiedzili naukowcy i studenci z pokazami naukowymi. W wakacje 2010 i 2011 po 1200 uczniów z uczestniczących w programie gimnazjów przebywało na obozach na UWM biorąc udział w zajęciach naukowych prowadzonych w laboratoriach uczelnianych. Co roku 1000 dzieci uczestniczy także w Olsztyńskich Dniach Nauki.

- Lubię dzieci, lubię studentów i nie żal mi czasu, gdy widzę w ich oczach zainteresowanie - mówi dr Fieducik.

Dr Jolanta Fieducik jest prywatnie szczęśliwą żona i matką. W wolnych chwilach lubi spacerować nad jeziorem Skanda, jeździć na rowerze. Uwielbia góry. Ma Złotą odznakę turystyki górskiej PTTK.

Jolanta Fieducik na Gali Kobiet Sukcesu Warmii i Mazur 2012