home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Eulalia Wojnicz

Opiekunka zwierząt, założycielka Fundacja Zwierzęta Eulalii w Mrągowie. W domu rodzinnym słyszała: „wznieś serce nad zło, pomagaj słabszym”. Te słowa  uczyniła swoim drogowskazem. – „Gdy uda się uratować od cierpienia albo śmierci kolejne zwierzę, czuję, że wygrałam swe życie.” – mówi Eulalia. W 1998 roku w Mrągowie  założyła Fundację Zwierzęta Eulalii. Fundacja prowadzi działalność charytatywną.  Z udziałem koni wykupionych z transportów śmierci od lat prowadzi nieodpłatną hipoterapię dla dzieci z porażeniem mózgowym, spotkania i jazdę konną dla dzieci z domów dziecka, pensjonariuszy domów opieki i pomocy społecznej oraz dla niepełnosprawnych zarówno dzieci jak i dorosłych. W celu utrzymania ponad setki zwierząt dożywotnio mieszkających w Fundacji, Eulalia prowadzi działalność gospodarczą - organizuje przejażdżki w siodle, wozami, kuligi, ogniska, konkursy i zabawy z udziałem zwierząt, dodatkowo  utrzymuje się z 1% podatku na rzecz Fundacji. Już jako mała  dziewczynka ugruntowała w sobie miłość do zwierząt. Obcowanie z nimi dawało jej wiele  radości, a z drugiej  strony cierpiała bardzo patrząc jak przedmiotowo traktuje się zwierzęta – nie jak istoty czujące ból, zimno, głód, ale jak przedmioty przydatne na gospodarstwie. Smutny obraz psa na krótkim łańcuchu, niedbale zbita buda z dziurawym dachem, okrutny widok konia, któremu ze strachu przed złodziejami wiązano przednie kopyta łańcuchem. Od rana do wieczora całkowicie oddawała się zwierzakom – zbijała psią budę, spędzała czas z końmi aby nie musiały być wiązane, karmiła ptactwo domowe i pomagała w obrządku. Według niej zwierzętom należy się szacunek i godne traktowanie. Zapewne wielu w codziennym życiu zapomina, że do dziś zwierzęta ratują i ułatwiają ludzkie życie – psy są wykorzystywane w ratownictwie, policji, są przewodnikami niewidomych, są najlepszymi w świecie myśliwymi. Zwierzęta są niezbędne w hipoterapii, w leczeniu upośledzeń. Niestety, większość ludzi przypomina sobie o wpływie przyrody i roli zwierząt dopiero wtedy, gdy potrzebują pomocy. Dlatego bardzo ważne jest aby już u najmłodszych wpajać szacunek do wszystkiego, co żyje na ziemi i wyjaśniać, że człowiek jest częścią natury, uczyć życia w symbiozie. Eulalia na każdym swoim kroku pokazuje swój szacunek i miłość do zwierząt….
Fundację powołała w celu popularyzowania i rozwoju sportów konnych oraz  sportów z użyciem zwierząt zaprzęgowych ( została mistrzynią Europy i  Mistrzynią Polski w wyścigach psich zaprzęgów) , a przede wszystkim propagowania idei humanitarnego stosunku do zwierząt. Ma też na celu wspomaganie budowy schronisk dla bezdomnych czworonogów. Eulalia  opiekuje się na stałe ponad setką zwierząt. Są to konie, psy, koty, owce, kozy, świnki, gęsi, kaczki, kurki oraz osiołek i 3 kucyki. Wszystkie zwierzęta, które znalazły schronienie na terenie Fundacji zostały uratowane od złego losu – głodu, bicia, poniewierki, śmierci. Koni wykupionych z transportu było kilkadziesiąt, często kierowane tam były zdrowe zwierzęta, źrebne klacze i źrebaki. Dziś trudno je zliczyć. Te które żyją w fundacji należą do szczęśliwych, które do rzeźni nie dojechały.

 

Eulalia Wojnicz to według mnie i moich koleżanek z Międzynarodowego Forum Kobiet osoba zasługująca na miano KOBIETY SUKCESU. Kobiety, która swoim życiem  może być drogowskazem dla innych jak żyć godnie….walcząc o dobro słabszych, pomagając im przetrwać najtrudniejsze momenty życia…

Eulalia Wojnicz na Gali Kobiety Sukcesu 2012