home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Agata Wilińska

Pedagog w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. F. Chopina w Olsztynie, od 1997 roku prowadzi olsztyński Chór COLLEGIUM BACCALARUM, śpiewa w najlepszym olsztyńskim Chórze COLLEGIUM MUSICUM pod dyrekcją Janusza Wilińskiego, którego jest drugim dyrygentem. Chór w 2012 roku obchodzi Jubileusz 35-lecia powstania.

AGATA WILIŃSKA z kulturą Olsztyna związana jest od 1987 roku. Jako dyrygentka i chórzystka sięgała po najwyższe nagrody i wyróżnienia w Polsce i na świecie. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie. Studiowała w Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Wojnarowskiego (dyplom w 1987 r.). W 2003 r. zrealizowała przewód artystyczny w Akademii Muzycznej w Warszawie i uzyskała tytuł doktora sztuk muzycznych. Obecnie pracuje jako pedagog w macierzystej placówce w Olsztynie. Działalność na rzecz chórów olsztyńskich rozpoczęła już w czasach szkolnych. Od wielu lat jest chórzystką Collegium Musicum. Od 1996 r. jest również jego drugim dyrygentem. W roku 1990 założyła Chór Dziecięcy „Cantabile” przy Państwowej Szkole Muzycznej I st. w Olsztynie. W latach 1992-2004 prowadziła chór młodzieżowy „ContinuoPaństwowej Szkoły Muzycznej II st. w Olsztynie. Od roku 1997 r. jest dyrygentem chóru Collegium Baccalarum. Zespół wykonuje utwory kompozytorów polskich i zagranicznych. Wśród nich są pieśni staropolskie, religijne, ludowe oraz kompozycje współczesne. Koncertował w Polsce i za granicą, brał udział w wielu konkursach i festiwalach muzyki chóralnej, m.in. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce, Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Religijnej w Rumii, Międzynarodowym Festiwalu Legnica Cantat w 2001 r. (III miejsce), Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Chóralnej w Olomoucu (Czechy) w 2004 r., gdzie zdobył dwa srebrne medale.

AGATA WILIŃSKA to osoba znana i ceniona w Olsztynie. To wybitna osobowość olsztyńskiej kultury, utalentowana profesjonalistka i działaczka społeczna. Jej chóry z sukcesami koncertują w Polsce, Europie i na świecie. Promują chóralistykę, nasze miasto i region. Warto zauważyć udział chórów w niezliczonych akcjach charytatywnych na rzecz osób potrzebujących.

Agata Wilińska to również wspaniała pedagog, perfekcjonistka w pracy, znakomita artystka, charyzmatyczna animatorka kultury. Buduje filozofię  życia, polegającą na tworzeniu wartości sukcesu sztuki poprzez wytężoną systematyczną pracę.

Za swoją działalność zawodową i społeczną była i jest wyróżniana. Otrzymała m.in.: Brązowy Krzyż Zasługi (2002), Odznakę Zasłużony Działacz Kultury, Odznakę Zasłużony Kulturze (2008) przyznawane przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nagrody Prezydenta Miasta Olsztyna za wysokie osiągnięcia artystyczne: indywidualną (w 2003) i Chóry, które prowadzi i w których śpiewa ( w 1997 – z okazji jubileuszu 20-lecia „Collegium Musicum”, w 2000 za sukces Chóru Collegium Musicum osiągnięty na LIII Międzynarodowym Festiwalu Muzycznym pod patronatem Księcia Walii w Llangollen w Walii, w 2007 i 2008 roku za szczególną promocję olsztyńskiej kultury poza granicami kraju. Bogate informacje o AGACIE WILIŃSKIEJ można także znaleźć w internecie. Szkoła Muzyczna oraz chóry prowadzone przez Nią posiadają kroniki, które dokumentują wszystko co robi na rzecz kultury Olsztyna, regionu, Polski.     Prosimy Szanowną Kapitułę o wyróżnienie w plebiscycie Kobieta Sukcesu Warmii i Mazur 2012r AGATĘ WILIŃSKĄ. Uważamy bowiem, że Jej dotychczasowy dorobek twórczy, praca, jej efekty, wieloletnia działalność na rzecz kultury Olsztyna, regionu i Polski są wysokiej jakości argumentami w pełni rekomendującymi Ją do tego prestiżowego wyróżnienia. 

Agata Wilińska na Gali Kobiety Sukcesu 2012