home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 
Flash is required!
Wypowiedź laureatki

Krystyna Spikert

Specjalistka mowy scenicznej, reżyser teatrów dzieci i młodzieży, terapeuta mowy, animatorka kultury, asystent na Wydziale Humanistycznym UWM. Poprzez prowadzenie zajęć m.in. z osobami współuzależnionymi i niedostosowanymi społecznie, ze studentami, uczestnikami konkursów recytatorskich,  działa na rzecz rozpowszechniania poprawnej polszczyzny.

W latach 1991-2000 prowadziła legendarne olsztyńskie Noce Teatralne, od roku 1998 roku prowadzi Teatr Rapsodyczny. Od ponad dwudziestu lat członkini Towarzystwa Kultury Teatralnej, które działa na rzecz upowszechniania kultury teatralnej. Prowadzi warsztaty przygotowujące do konkursów recytatorskich, wystąpień publicznych, emisji głosu, a także terapię przez teatr z dorosłymi. Od lutego 2008 roku, z inicjatywy  Krystyny Spikert, na UWM rozpoczęło swoją działalność Naukowe Koło Teatralne „Rapsod". Ma ono na celu rozwijanie zainteresowań artystycznych studentów, otwarcie się na siebie i drugiego człowieka, rozbudzenie ich wrażliwości i wyobraźni oraz doskonalenie w nich aktorskich umiejętności.

Przygotowuje młodzież do egzaminów na uczelnie aktorskie. Wraz z profesorem Bohdanem Głuszczakiem utworzyła na UWM podyplomowe Studium Kultury i Wyrazistości Mowy Prowadzi zajęcia w Studium Aktorskim przy Teatrze Jaracza w Olsztynie.  Była tłumaczem języka migowego i koordynatorem prac i asystentem reżysera w Pantomimie Olsztyńskiej w latach 1991-2000.

W latach 1977-92 brała udział w życiu amatorskiego ruchu teatralnego w charakterze recytatora. Autorka  artykułów popularyzujących ekspresje mowy scenicznej i kulturę żywego słowa. W 1997 roku otrzymała nagrodę TKT "Wydarzenie Roku 1997" za organizację autorskiej imprezy Noc Teatralna. W 1997 Minister Kultury i Sztuki przyznał jej nagrodę Zasłużony Działacz Kultury.

W 2001 zarząd główny TKT przyznał jej  nagrodę Instruktor Roku 2001. W 2002 roku otrzymała nominację wojewódzką w Plebiscycie Mistrz Mowy Polskiej. W roku 2005 otrzymała odznaczenie Gloria Artis od Ministra Kultury za zasługi dla kultury polskiej, a także nagrodę za całokształt działalności twórczej i upowszechnieniowej od Marszałka Województwa. Prowadzi terapię przez teatr z dorosłymi.