home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 
Flash is required!
Wypowiedź laureatki

Ewa Stajuda

Członek Zarządu Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich, Kierownik Mazurskiego Centrum Edukacji Ekologicznej. Architekt krajobrazu, przyrodnik, ekolog . Absolwentka Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Sekcji Kształtowania Terenów Zieleni na Wydziale Ogrodniczym. Kursy i seminaria dokształcające odbyła w USA, Danii, Izraelu, wiedzę o funduszach unijnych zdobywała na studiach podyplomowych „Wiedza o Europie i Integracji Europejskiej” na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. W latach 90-tych pełniła w Urzędzie Miejskim w Giżycku funkcję Naczelnika Wydziału Turystyki i Planowania Rozwoju Regionalnego. Tworzyła ten wydział od podstaw.

Od początku swojej aktywności zawodowej zajmuje się zagadnieniami z zakresu ochrony przyrody.

W Fundacji Ochrony Wielkich Jezior Mazurskich w Giżycku pracuje 15 lat. W tym czasie zapoczątkowała  wiele przedsięwzięć mających na celu podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa i propagowania idei ekorozwoju. Zainicjowała działania Fundacji jako regionalnego koordynatora jesiennej akcji Sprzątania Świata „Clean up the World”, nawiązując współpracę z Fundacją „Nasza Ziemia”. Z Jej pomysłu , w 1999 roku, powstało przy Fundacji Mazurskie Centrum Edukacji Ekologicznej , które w chwili obecnej swym zasięgiem aktywności edukacyjnej obejmuje teren 29 mazurskich gmin . Od wielu lat  jest regionalnym koordynatorem akcji Wiosennego Sprzątania Warmii i Mazur oraz organizatorem licznych projektów ekologicznych realizowanych w przedszkolach i szkołach. Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci – wiadomo. Edukację ekologiczną trzeba zaczynać od najmłodszych . Ewa Stajuda  była pomysłodawczynią Mazurskiej Olimpiady Ekologicznej Szkół Podstawowych Regionu WJM oraz Regionalnego Konkursu Wiedzy Ekologicznej dla Gimnazjalistów. Dla turystów i nie tylko wspiera tworzenie na Mazurach ścieżek przyrodniczo-edukacyjnych, m.in.  ścieżek „Odkryj z nami tajemnice Kruklanek” w Kruklankach oraz „Wilk-asy” w Gminie Giżycko . Na stworzenie tych ścieżek pomogła uzyskać dofinansowanie ze źródeł zewnętrznych. Była redaktorką i współautorką przewodników po tych ścieżkach. Z Jej inicjatywy i pod Jej redakcją powstały  2 części przewodnika po takich ścieżkach, funkcjonujących w całym województwie warmińsko-mazurskim. Przewodnik nosi tytuł  „Piękno Nieznane” i opisuje najcenniejsze przyrodniczo zakątki na Warmii i Mazurach.

Wspierała utworzenie w Lesie Miejskim w Giżycku  Izby Edukacji Przyrodniczo-Leśnej „Quercus” z przeznaczeniem na miejsce czynnej edukacji ekologicznej , na remont Izby pozyskała dotację z Programu Małych Dotacji GEF UNDP(ONZ).

Wymyśliła kampanię „Pamiętajmy o jeziorach…„ mającą na celu lansowanie ekologicznego modelu wypoczynku na Mazurach. Współpracuje z Rotary Club Giżycko w zakresie promowania ekologicznego sposobu myślenia i przekazywania wiedzy o wartościach przyrodniczo-kulturowych Mazur.

W 2004 r. została laureatką nagrody „Zielonego Liścia”, przyznawanej przez Biuro Porozumienia Zielonych Płuc Polski . Dzięki Jej zaangażowaniu Fundacja Ochrony Wielkich Jezior  Mazurskich  otrzymała w 2007 roku Wyróżnienie Specjalne Ministra Środowiska w X. edycji Konkursu „Lider Polskiej Ekologii”.

Ewa Stajuda kocha podróże egzotyczne, odwiedziła wiele ciekawych miejsc na Ziemi. Podczas każdej podróży zaszczepia ciekawość i zainteresowanie na temat Polski i naszego regionu. Koszulki z logo kampanii „Pamiętajmy o jeziorach...” noszone są m.in. w Ugandzie, Australii, USA, Kanadzie, Belize czy Mikronezji. Była proszona o  wykłady na temat ekologii w Ugandzie (na miejscowej uczelni i w radiu Kampala) oraz w Belize na miejscowym collegu . Zaszczepiała m.in. w mieszkańcach Punta Gorda (Belize) poszanowanie do przyrody i apelowała o nie zaśmiecanie plaż. Bo Ziemia przecież jest naszym wspólnym domem.

Góralka  z Beskidu Śląskiego , od 25 lat mieszka w Giżycku, jest mężatką i ma dwie dorosłe córki.