home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 
Flash is required!
Wypowiedź laureatki

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Bandurska-Stankiewicz

Absolwentka Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Gdańsku. Specjalista chorób wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii. W 2007 roku uzyskała tytuł profesora dr hab. nauk medycznych nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej. Pierwsza kobieta w historii powojennej Olsztyna z tytułem profesora w dziedzinie medycyny.

Od zawsze związana z Olsztynem i Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym. Organizatorka Wojewódzkiej Poradni Endokrynologiczno-Diabetologicznej, Poradni Diabetologicznej dla Chorych Niewidomych z powodu cukrzycy, Poradni Laseroterapii dla Chorych na Cukrzycę oraz inicjatorka utworzenia Pracowni Medycyny Nuklearnej przy Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie.

Na bazie doświadczeń zdobytych w Klinikach Diabetologicznych i Endokrynologicznych w Polsce i za granicą zorganizowała Olsztyński Ośrodek Diabetologii i Zaburzeń Metabolizmu, który należy do wzorcowych Ośrodków w Polsce i jest oceniany wysoko przez konsultantów krajowych w dziedzinie diabetologii. Dzięki doskonale przygotowanemu do pracy klinicznej i dydaktycznej zespołowi, jako jedyny poza kliniczny Ośrodek uzyskał akredytację specjalizowania aż w trzech dziedzinach – w chorobach wewnętrznych, diabetologii i endokrynologii.

Z inicjatywy prof. E. Bandurskiej-Stankiewicz w 1999 roku w Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie powstał Oddział Endokrynologii i Diabetologii, którego Ordynatorem jest do chwili obecnej.

Jako ordynator zajmuje się nie tylko pracą kliniczną, ale prowadzi badania naukowe i zajmuje się edukacją studentów jako profesor na Wydziale Fizjoterapii w Olsztyńskiej Szkole Wyższej oraz na Wydziale Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a także szkoleniem podyplomowym lekarzy, pielęgniarek i dietetyczek. Jest również konsultantem w dziedzinie diabetologii dla obszaru województwa warmińsko-mazurskiego.

Dorobek naukowy prof. E. Bandurskiej-Stankiewicz obejmuje 200 publikacji, w tym 20 opublikowanych w czasopismach międzynarodowych i konferencjach światowych, a w ostatnim roku opublikowanych 5 prac oryginalnych i wygłoszonych 15 prac na konferencjach naukowych, w tym 5 na konferencjach europejskich i światowych.

Działalność naukową i społeczną najlepiej odzwierciedla członkostwo w polskich towarzystwach, takich jak: Polskie Towarzystwo Lekarskie, Oddział Olsztyńskiego Towarzystwa Internistów Polskich, Polskie Towarzystwo Endokrynologiczne, Polskie Towarzystwo Otyłości i Zaburzeń Metabolizmu, Towarzystwo Edukacji Terapeutycznej, prezes Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego oraz europejskich i światowych: Europejskie Towarzystwo Badań nad Cukrzycą (EASD), Europejskie Towarzystwo Badań nad Epidemiologią Cukrzycy (EDEC), Europejska Grupa Badawcza nad Powikłaniami Ocznymi w Cukrzycy (EASDec), Europejskie Towarzystwo Endokrynologiczne (ECE), Amerykańskie Towarzystwo Diabetologiczne (ADA).

Organizatorka I Kursu Kształcenia Ustawicznego Polskiego Towarzystwa Endokrynologicznego Olsztyn 2006, członek Rady Redakcyjnej czasopisma „Kardiodiabetologia” oraz prezes Oddziału Warmińsko-Mazurskiego Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Wysoko ceniona jest Jej współpraca z International Sorooptymist Club Polska, działalność na rzecz kobiet w zakresie medycyny i profilaktyki zdrowotnej kobiet w Polsce oraz na Forum Kobiet Polskich i współpraca z Towarzystwem Amazonek Oddział w Olsztynie.

Odznaczona w 2003 - Srebrnym Krzyżem Zasługi. 2004 otrzymała tytuł „Lekarz Roku 2004”- Statuetkę Kryształowego Kolibra, nagrodę za bezinteresowność i zaangażowanie w pracy z ludźmi z cukrzycą a w 2006 - Nagrodę Forum Kobiet Polskich i Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Istotnym elementem w pracy prof. E. Bandurskiej- Stankiewicz jest edukacja społeczeństwa w formie wykładów dotyczących profilaktyki chorób cywilizacyjnych. Od 18.12.2008 roku kierownik Zakładu i Kliniki Chorób Wewnętrznych , Diabetologii i Endokrynologii Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.