home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Prof. Maria Dynowska

Prof. Maria Dynowska - jest wysokiej klasy specjalistą mikologiem i mikrobiologiem, w tym szczególnie mikologii lekarskiej. Zajmuje się grzybami jako czynnikami chorobotwórczymi ludzi, zwierząt i roślin, schorzeniami grzybiczymi, czyli alergiami wywoływanymi przez zarodniki grzybów i zatruciami toksynami grzybów pleśniowych. Współpracuje naukowo z większością olsztyńskich szpitali, najściślej ze szpitalem dziecięcym i miejskim. Z okazji obchodów 40-lecia szpitala dziecięcego współorganizowała konferencję naukową i seminaria, które zakończyły się ogólnopolskim zjazdem pediatrów na temat najgroźniejszych zakażeń grzybiczych w pediatrii.
Poza tym pomaga szpitalowi dziecięcemu w kształceniu zawodowym pielęgniarek i w przeprowadzaniu egzaminów.
Jest prodziekanem Wydziału Biologii UWM. Z racji pełnionej funkcji zorganizowała od podstaw kierunek pielęgniarstwo na UWM, który uzyskał wysokie oceny komisji akredytacyjnej NiSW. Do niedawna była przewodniczącą komisji rewizyjnej Polskiego Towarzystwa Botanicznego.
Opublikowała 135 publikacji naukowych, w tym 57 oryginalnych.
Prof. Dynowska jest promotorem 6 prac doktorskich, w tym 6 przewodów zamkniętych. Wychowała 95 magistrów i 6 licencjatów.
Lubiana przez współpracowników i studentów. Interesuje się teatrem i turystyką.