home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Iwona Kozłowska z Zalewa

Prezes Spółdzielni Garbarskiej „Ekotan” w Zalewie. 3 lata temu zakład był doprowadzony przez ówczesny zarząd do upadłości.  Grupa ludzi, którzy w tym czasie stracili już pracę w wyniku zwolnień w spółdzielni zwrócili się do niej (była już na emeryturze), aby pomogła w odzyskaniu tej spółdzielni, która była przecież własnością jej członków. Iwona Kozłowska była jej pracownikiem od 1969r i prezesem w latach 93-94. W tamtych czasach w spółdzielni pracowało 310 osób, potem stanowiska były stopniowo likwidowane.

Po ogłoszeniu upadłości spółdzielnia miała być sprzedana za 350 tys. Zł, podczas, gdy jedna maszyna była warta ok. 1 miliona zł. Załoga i obecna pani prezes wszelkimi działaniami poprzez Ministerstwo Sprawiedliwości dążyli do powołania rady wierzycieli i w 2001 roku upadłość została umorzona. Syndyk przekazał załodze spółdzielnię z ogromnymi długami ok. 4 mln zł.
Ruszyła pierwsza produkcja zlecona. Dziś spółdzielnia jest już oddłużona, pracuje w niej 57 osób, większość to kobiety. Bezrobocie w Zalewie sięga 30%.