home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

regionalistka, wiceprezes Związku Górnośląskiego, prezes Bractwa Oświatowego Związku Górnośląskiego, inicjatorka Domu Śląskiego na Stalmacha 17 w Katowicach.

Z wykształcenia i pasji nauczyciel języka polskiego. Jej praca ,,Herosi i chachary: portret Górnoślązaka w literaturze i publicystyce dwudziestolecia międzywojennego” stała się rozpoznawalną pozycją dla wszystkich zainteresowanych historią Górnego Śląska.


We wszystkich działaniach, które podejmuje kieruje się motywem przewodnim - kształceniem młodego pokolenia. Głośno mówi o tym skąd jest, jak ważny jest dla niej Śląsk, przypomina o wartości naszego regionu.

 

Od 18 lat organizuje Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Wojciecha Korfantego - w ten sposób motywuje młodzież do dbania o umiejętność pięknego wysławiania się, zachęca do przełamaniu strachu i wypowiedzenia się na istotny temat. Dzięki jej staraniom, konsekwencji i optymizmowi organizowana jest również „Olimpiada wiedzy o Górnym Śląsku”, która ma rekomendacje Ministerstwa Edukacji Narodowej, a Uniwersytet Śląski i Uniwersytet Jagielloński co roku przyznają indeksy dla jej laureatów. Kolejnym punktem w jej kalendarzu jest organizacja Turnieju Debat Oksfordzkich, czyli, poświęconemu tematyce śląskiej, konkursu dla licealistów, podczas którego uczniowie spotykają się by dyskutować o najważniejszych kwestiach współczesnego Śląska.

Podczas Ogólnopolskiego Forum Nauczycieli Regionalistów szkoli nauczycieli jak mądrze i zrozumiale przekazywać wiedzę o naszym regionie. Z jej programu „Górny Śląsk. Program edukacji regionalnej dla wszystkich etapów kształcenia” korzystają nauczyciele wielu elitarnych szkól. Modułowa kompozycja zapewnia maksymalizację treści, interdyscyplinarność i przyswajalną formę nauki. Łączy regionalizm i edukację. Jej najważniejszym osiągnięciem jest ciągła praca nad tym, by młodzi ludzie nie zapominali skąd są, by godnie szli w świat reprezentując Śląsk. Uczy, wykłada, szkoli, pisze książki, artykuły, współpracuje z prestiżowymi instytucjami. Zabiega o patronaty, sponsorów, gości honorowych, wybitnych jurorów. Ciepła, serdeczna, zawsze gotowa do działania i podejmowania kolejnych wyzwań.

Prywatnie, szczęśliwa żona, mama czwórki dorosłych dzieci i ukochana babcia.