home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Joanna Wnuk-Nazarowa

polska politykdyrygentka, w latach 1997–1999 minister kultury i sztuki.

Joanna Wnuk-Nazarowa, właściwie Joanna Wnuk-Nazar (ur. 28 maja 1949 w Gdyni) ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w zakresie dyrygentury i kompozycji. Dyplom obroniła w 1974 u Krzysztofa Pendereckiego. Brała udział w dyrygenckich kursach mistrzowskich pod kierunkiem Hansa Swarowsky'ego. W latach 70. pracowała m.in. w krakowskich Teatrze Ludowym i Teatrze Starym. Jest autorką muzyki do spektakli teatralnych oraz telewizyjnych, w tym licznych spektakli w reżyserii Kazimierza Kutza.

Od 1974 prowadzi zajęcia w Akademii Muzycznej w Krakowie, pozostaje członkiem Zakładu Analizy i Interpretacji Muzyki. W pracy naukowej koncentruje się na sylwetce Zygmunta Koniecznego. Brała udział jako dyrygent m.in. w festiwalach Warszawskiej Jesieni. W 1991 objęła stanowisko dyrektora naczelnego Filharmonii Krakowskiej.

Od 31 października 1997 do 26 marca 1999 z rekomendacji Unii Wolności była ministrem kultury i sztuki w rządzie Jerzego Buzka.

Od 2000 pełni funkcję dyrektora naczelnego i programowego Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach.

Została odznaczona m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2011), Złotym Krzyżem Zasługi (2005)[3]Srebrnym Medalem "Gloria Artis" oraz odznaką "Zasłużony Działacz Kultury" oraz litewskim Medalem Dariusa i Girėnasa (1998).