home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Jadwiga Masny

Kierownik Regionalnego Zespołu Śpiewaczego „Radostowianki”

Pani Jadwiga Masny do podtrzymywania obyczajów i tradycji śląskiej ziemi wykorzystuje muzykę. Jest dyrygentką, uchodzi za znawczynię folkloru, jest jurorem wielu konkursów, w tym o randze wojewódzkiej. Działalność na terenie gminy Suszec rozpoczęła w 1978 roku, kiedy to objęła kierownictwo nad Regionalnym Zespołem Śpiewaczym „Radostowianki”. W zespole, oprócz funkcji kierowniczej, akompaniuje grą na akordeonie. „Radostowianki” pod kierownictwem Pani Jadwigi Masny zdobyły przez cały okres swojej działalności szereg znaczących sukcesów. Zespół bardzo aktywnie bierze udział w wielu konkursach, festiwalach i przeglądach zespołów śpiewaczych i może pochwalić się wieloma wyróżnieniami, z których najcenniejsze to:

- wyróżnienie podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym (2001 rok)

- nagranie płyty CD w 2008 roku pt.: „Jak jo byda syna miała”. Płyta ta została wysłana do Warszawy na ogólnopolski XII Festiwal Folklorystyczny Polskiego Radia (program II) pt.: „Nowa Tradycja 2009” i została nagrodzona w kategorii „fonogram źródeł”.

W roku 2012 Regionalny Zespół Śpiewaczy „Radostowianki” nawiązał współpracę z muzykiem jazzowym Adamem Olesiem. Owocem współpracy jest wspólna płyta "Hurdu_Hurdu". Muzyka na płycie jest oparta na tradycyjnych pieśniach ludowych, ale połączonych z charakterystyczną dla jazzu improwizacją. Płyta zdobyła III nagrodę w konkursie na Folkowy Fonogram Roku.

W dniu 17 maja br. Pani Jadwiga Masny została uhonorowana tytułem „Klejnot Ziemi Pszczyńskiej” w kategorii „Kobieta obyczajów i tradycji” podczas gali zorganizowanej przez Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie pod patronatem Starosty Pszczyńskiego.

Pani Jadwiga jest osobą bardzo zasłużoną w dziedzinie kultury dla gminy Suszec, powiatu pszczyńskiego i całego województwa śląskiego. Wokół swojej pasji gromadzi wiele osób, które kochają pszczyńską ziemię, tutejszą kulturę i tradycję. Działalność Pani Jadwigi mówi sama za siebie, a efektem jej aktywności są wyżej opisane sukcesy, a także świadomość, że chroni od zapomnienia śląskie obyczaje. Potwierdzeniem jej kreatywności niech będzie fakt, że kierując Regionalnym Zespołem Śpiewaczym „Radostowianki” przez szereg lat potrafiła połączyć tradycję ze współczesnością, o czym świadczy ostatnio wydana płyta stanowiąca ciekawe połączenia jazzu ze śląskimi tekstami.