home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Ewa Kokot

Z wykształcenia jest historykiem  sztuki i pedagogiem . Od 1989 roku realizuje autorskie projekty polegające na kontaktowaniu dziecka ze sztuką – długofalowy program DZIECKO-SZTUKA-KONTAKT, Future Artist, Galeria Ściana Sztuki Dziecka w CKK.  Zajmuje się także prowadzeniem warsztatów twórczych dla dzieci, młodzieży, osób niepełnosprawnych oraz osób zagrożonych marginalizacją. Aranżuje wystawy sztuki najnowszej, organizuje masowe akcje i plenery. Pomysłodawczyni trzech międzynarodowych konferencji poświęconych wychowaniu przez sztukę. Prowadzi działalność wykładową, publikuje. Współpracuje w zakresie edukacji twórczej z instytucjami kultury w Polsce i w Europie. Obecnie kieruje Domem Oświatowym Biblioteki Śląskiej, w którym młodzież  z całego województwa ma niepowtarzalną szansę poznania i współpracy z najwybitniejszymi artystami z kraju i zagranicy.  Jest członkinią zarządu Polskiego Komitetu Wychowania Przez Sztukę InSEA oraz Stowarzyszenia Historyków Sztuki. W sferze jej zainteresowań znajduje się obszar wspólny dla pedagogiki, psychologii i sztuki wizualnej.

Autorka książek twórczych dla dzieci: pierwszej w Polsce muzealnej kolorowanki Portret damy (2005), a także książek: Fortepian czyli gra faktury (2007), Księgi Pracy Twórczej (2010), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013) oraz filmów o sztuce Świat-Oswajanie (2011), Future Artist (2011), Nasza Przestrzeń (2012), Ścieżka zmysłowa (2013). 

Dzięki wszechstronnej i pełnej oddania działalności  Ewy Kokot mali twórcy mają szansę wyrosnąć na wielkich artystów, a  współcześni artyści zyskują wrażliwą, wymagającą publiczność i być może, w przyszłości ... mecenasów.

W projekcie artystycznym "Future Artist" pomysłu Ewy Kokot, pomagającym w edukacji kulturalnej najmłodszych, w ciągu pięciu lat wzięło udział ponad 1,2 tys. uczestników. Projekt został nagrodzony przez Narodowe Centrum Kultury, które umieściło "Future Artist" w gronie 20 najlepszych polskich projektów w zakresie edukacji kulturalnej.

Jednym z owoców wspomnianego projektu jest film "Nie ma zagrożenia". Pomysł na scenariusz miał Grzegorz Kowalski, ale jego najważniejsze szczegóły stworzyły dzieci - 30 rysunków, na których przedstawiły, jak wyobrażają sobie scenariusz filmu - mówi Kowalski, który zajął się komputerowym stworzeniem obrazu i montażem filmu. W efekcie powstał sześciominutowy film. Można w nim zobaczyć zalane wodą miasto, ze Spodkiem, gmachem na placu Sejmu Śląskiego czy Kukurydzami na Osiedlu Tysiąclecia. Życie toczy się na dachach budynków. Na dachu Superjednostki można dostrzec dziecko, które ma być symbolem nadziei. - Pamiętajmy, że rysunki stworzyły dzieci 5-6-letnie.
Ewa Kokot jest pomysłodawczynią czarno – białej książki o sztuce dla najmłodszych zatytułowanej „Nasza przestrzeń”.  Dzieciom ta forma wyjątkowo się podoba, bo jest w niej mnóstwo miejsca na ich własne dzieła. Mój siostrzeniec, 6-letni Bartek, gdy pokazałam mu tę książkę, już nie chciał jej wypuścić z rąk. Ciociu, ja ci już jej nie oddam. Mogę ci za nią nawet zapłacić - opowiada Ewa Kokot. W powodzi kolorowych książek, ta zwraca uwagę minimalistyczną, oczywiście czarno-białą okładką, która wygląda jak szkolna tablica z namalowanymi na niej literami "Nasza przestrzeń" i śmiesznym chłopkiem narysowanym ręką dziecka z informacją "Ta książka jest czarno-biała”.