home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Dorota Podlodowska-Graczyńska

redaktor, publicystka.

W latach 1968–2010 (z przerwą w latach 1982-1989) pracowała w Ośrodku Telewizji Polskiej – Katowice. Uczestniczyła w I Zjeździe "Solidarności" w Gdańsku w 1981, jako jedyna dziennikarka TV z akredytacją. Przez czternaście lat pracowała w redakcji programów katolickich. Była współautorką magazynów „Sacrum-Profanum”, „Z życia Kościoła”, „W poszukiwaniu drogi”.

Została powołana przez abp Damiana Zimonia jako sekretarz do Rady Duszpasterskiej.

Nagrody: II miejsce 1993 - „Jacek z dworca”; II miejsce 1994 - „Święta Magdalena w drzewie” na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Katolickich w Niepokalanowie; Feniks 2009 za propagowanie w TV wartości chrześcijańskich w literaturze.

Od 2005 roku pełni funkcję prezesa Stowarzyszenia św. Józefa „Jesteśmy” w Mikołowie.

Dorota Podlodowska-Garczyńska jest jednym z fundatorów Śląskiego Funduszu Stypendialnego, który został powołany do życia z inicjatywy śp. Senatora RP Adama Graczyńskiego – męża Pani Doroty

Dzięki pomocy i ofiarności podmiotów gospodarczych z regionu Śląska, Fundacja przyznaje stypendia śląskiej młodzieży - uzdolnionym młodym ludziom wyróżniającym się ponad przeciętnym poziomem w nauce, działalności studenckiej i publicznej, i których ciężka sytuacja ekonomiczna mogłaby uniemożliwić rozwijanie ich talentów i zdolności. Celem Fundacji jest rozwój oraz upowszechnianie oświaty i nauki poprzez promowanie wybitnych osiągnięć w tym zakresie.

W ubiegłym roku Dorota Podlodowska-Graczyńska ufundowała Stypendium Specjalne im. Adama Graczyńskiego mieszkańcowi  Raciborza Panu Marcinowi Zimnemu.