home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

dr Anna Adamus-Matuszyńska

Socjolog, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, prekursorka public relations w Polsce, matka-założycielka ośrodka Pablic Relations na Śląsku.

Jest doradcą, konsultantem, trenerem w zakresie komunikowania, public relations, mediacji, negocjacji i zarządzania konfliktami. Współautorką kilkunastu strategii public relations i promocji dla firm oraz samorządów. Autorka i redaktorka siedmiu książek oraz wielu artykułów z zakresu zagadnień społecznych. Badaczka konfliktów społecznych i kryzysów, jak również współczesnych trendów w public relations w Polsce. Ostatnio opublikowała pracę pt.: Wstęp do praktyki public relations. Jej doświadczenie w dziedzinie działalności konsultingowej na rzecz przedsiębiorstw, samorządów, instytucji non-profi zaowocowało współpracę z największymi przedsiębiorstwami w kraju. Jej dziełem jest min.:

opracowanie zasad konkursu i przeprowadzenie rekrutacji w Elektrociepłowni „Bytom” (1998);

analiza komunikacji wewnętrznej w hotelu Sheraton w Warszawie (2001);

plan działań kryzysowych dla zakładów energetycznych w Polsce (2002);

analiza kultury organizacyjnej Zakładów Energetycznych w Płocku (2003);

analiza potrzeb szkoleniowych dla Getin Banku (2009)

projekt kampanii marketingowej dla Kompanii Węglowej S.A. (2011)

projekt strategii promocyjnej dla Kolei Śląskich (2012).

Opracowywała strategię promocji miast i regionów m.in. dla województwa małopolskiego, Sandomierza, Siewierza, Zabrza.

Kierowała projektami badawczymi i szkoleniowymi:

Międzynarodowy Projekt pt.: Ethnic Conflicts in Central-Eastern Europe (1997 – 1999); Team leader;

Adult Education for Restructuring Regions. New Vocational Qualification System for Adults (1999-2000) – menedżer projektu;

Project Manager projektu “TEMPUS JEP - 13035/98 Team Approaches to Developing, Implementing and Disseminating Internal Quality Assurance Systems (SQUADDIES)” (1999 – 2001). Menedżer projektu;

Prowadziła szkolenia pracowników banków: PKO BP; PKO S.A.; ING BSL; BZ WBK; Banki Spółdzielcze, NB, Kredyt Banku oraz firm m.in.: Hotel Sheraton, ENION, OTIS, BMW, GINO ROSSI, PGNiG, INSTANTA, KRD, ZRE, Vattenfall, Partner Servis sp. z o.o., Sudzucker Polska S.A.; ZWiK sp. z o.o. w Zabrzu, organizacji samorządowych takich jak: Urząd Miasta Gliwice, Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi, i innych.

Wybrane publikacje:

Społeczna odpowiedzialność firmy jako wyzwanie dla public relations.

Interdyscyplinarność public relations.

Psychologiczne podstawy public relations.

Kulturowe uwarunkowania współczesnej działalności public relations. Świat i Słowo.

Czy public relations jest specjalnością ekonomiczną? Kilka refleksji nad miejscem PR w strukturze kierunków i specjalności.

Jak budować wizerunek firmy – pracodawcy? Marketing w praktyce,

Społeczności internetowe etycznym wyzwaniem public relations.

Jest laureatką nagrody PRotony 2012 w kategorii „Osoba/zespół zajmujący się edukacją w PR” i opiekunem merytorycznym orazi wykładowcą Akademii PRoto. Prowadzi moduł „Etyka w PR”.