home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Szefowa zespołu ludowego „Koniaków” w Koniakowie.

W 1967 roku została członkinią zespołu regionalnego „Cepelia” w Koniakowie jako tancerka i solistka, gdzie tańczyła i śpiewała ponad 20 lat. Często określano ją jako główną „szefową” na scenie. Zdobyła wiele nagród w licznych przeglądach za tzw. „bioły głos”. Za te działalność w zespole otrzymała 1967 r. odznakę Zasłużony Działacz Kultury. W 1992 r. objęła stanowisko kierownika artystycznego oraz choreografa macierzystego zespołu „Koniaków” przy „Cepelii” w Warszawie.

W 1997 roku założyła Stowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, muzyki, Tańca i Śpiewu” pod Ochodzitą” w Koniakowie, które stworzyło lepsze perspektywy dla zespołu. Z dużym zaangażowaniem i poświęceniem prowadzi zespół „Koniaków”, który sięgnął po najwyższe nagrody zarówno w kraju jak i zagranicą. Otrzymał między innymi Srebrną Ciupagę na Międzynarodowym Festiwalu ziem Górskich w Zakopanem, Złote, Srebrne i Brązowe Serce na Festiwalu Górali polskich w Żywcu w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej oraz liczne nagrody i wyróżnienia na prestiżowych festiwalach, czy przeglądach wojewódzkich i ogólnopolskich. W 2000 roku Pani Gruszka koncertowała z zespołem na Dniach Kultury polskie w stolicy Indii Delhi oraz okolicznych miastach. W 2003 roku zespół został zaproszony na Międzynarodowy festiwal w Cejlonie, zaś w 2004 roku do stolicy Maroko – Rabatu. W ramach tej działalności zorganizowała również wyjazdy zespołu na X Międzynarodowy Festiwal do Turynu i Mediolanu. Opracowała i wydała płyty CD „Beskidy” i „Karpaty” oraz uczestniczyła w licznych nagraniach telewizyjnych (m.in. Smak Europy) promujących rodzima kulturę ludową.

Od 1997 roku Pani Gruszka jest organizatorką Balu Góralskiego w Koniakowie, który już na stałe wpisał się w kalendarz kulturalny gminy. W 1994 roku Urszula Gruszka objęła również kierownictwo dziecięcego zespołu regionalnego „Mały Koniaków” działającego przy ognisku pracy pozaszkolnej w Koniakowie, który prowadzi do dzisiaj. W 2006 roku otrzymał dyplom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za działalność w animacji kultury dziecięcej.

Pani Gruszka jest również ambasadorem twórczości ludowej zagranicą, gdzie w 2005 roku zorganizowała przy wsparciu Polskiej Ambasady w Rabacie wystawę koronek koniakowskich i haftu, następnie wystawę rękodzieła Trójwsi na Cyprze.

Współorganizowała sympozjum naukowe pn. „Korzenie wołoskie” oraz obchody 100-lecia Górali Polskich „Karpaty naszym domem”, jak również warsztaty taneczno-muzyczne dla instruktorów.

Za całokształt swojej działalności Urszula Gruszka została dotychczas wyróżniona najwyższymi odznaczeniami w dziedzinie kultury:

2003 r. – Nagroda im. Oskara Kolberga;

2004 r. – Srebrny Krzyż Zasługi od Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej

oraz inne. Pani Urszula Gruszka już 44 lata działa na rzecz dobra kultury ludowej regionu.

Urszula Gruszka na Gali Kobiety Sukcesu Śląska 2012