home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Pedagog, trener, coach.

Animator zmian społecznych, od 20 lat działająca w organizacjach pozarządowych.  Od 2006 roku Prezes Zarządu Fundacji ISKIERKA na rzecz dzieci z chorobą nowotworową.

W 2003 roku u pięcioletniego syna pani Jolanty lekarze stwierdzili białaczkę. Jego mama pomyślała wtedy, że chorobę będzie łatwiej pokonać, jeśli zrobi się z tego zabawę. Potem doszła do wniosku, że warto byłoby pozytywnego nastawienia nauczyć innych. Tak powstała Fundacja "Iskierka", która spełnia marzenia dzieci z oddziałów onkologicznych, szpitale obdarowuje sprzętem i lekami, a rodziców uczy, jak nie tracić nadziei.

Pierwsze kroki w aktywności społecznej Jolanta Czernicka stawiała w Towarzystwie Ochrony Praw i Godności Dziecka „Wyspa”. Już wtedy, jako koordynator ds. profilaktyki , dostrzegała ważne obszary problemów i potrzeb środowisk zagrożonych wykluczeniem. Od 1993 roku współpracowała przy realizacji programów aktywizujących społeczności lokalne czy zapobiegające bezrobociu m.in. z Zespołem Trenerów i Animatorów „SIEĆ”, Polskim Towarzystwem Psychologicznym i Centrum Edukacji Obywatelskiej. Ukończyła pedagogiczne studia magisterskie na Uniwersytecie Warszawskim, nabywając równolegle kwalifikacje z zakresu socjoterapii, edukacji psychologicznej, animacji kulturalnej czy trenerów biznesu podczas dodatkowych kursów i szkoleń.

Kiedy w 2003 roku jej syn zachorował na białaczkę, po chwilach buntu, zwątpienia i strachu wykorzystała swoje umiejętności i doświadczenie tworząc dla niego specjalny program bazujący na pozytywnym nastawieniu do własnej choroby i zamianie leczenia w rodzaj zabawy. Wyobrażał sobie, na przykład, że jest generałem a jego krwinki czerwone są żołnierzami. Musi ich mieć jak najwięcej żeby pokonać wroga. Gdy miał dobre wyniki, wybierali się np. na weekend w góry, aby nabrać dystansu, siły i motywacji na kolejne etapy leczenia. Pojawiały się pierwsze rezultaty, nadzieja i jeszcze większa siła do walki. Bardzo długie rozmowy z synem, wymiana doświadczeń z innymi rodzicami, personelem medycznym oraz innymi dziećmi sprawiły, że zaczął rodzić się pomysł, aby w podobny sposób pomagać innym.

Od początku 2005 roku na Oddziale Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii Dziecięcej w Zabrzu zaczęły się dziać niesamowite rzeczy. Rok wspólnych przedsięwzięć, czasem pozornie niemożliwych do zrealizowania, angażujących dzieci, rodziców, wolontariuszy i inne środowiska zaowocował powołaniem w 2006 roku Fundacji ISKIERKA.

Dziś Fundacja ISKIERKA jest organizacją pożytku publicznego realizującą projekty na rzecz dzieci z chorobą nowotworową z trzech śląskich ośrodków w Katowicach, Chorzowie oraz Zabrzu.

Zajmuje się podnoszeniem jakości życia chorych dzieci i ich rodzin oraz angażowaniem środowisk artystycznych, samorządowych i  biznesowych w działania pomocowe, pokazując im płynące z tego obopólne korzyści .

Jolanta Czernicka- Siwecka jest pomysłodawcą wielu innowacyjnych projektów: jak np. Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, która koncertuje od kilku lat i właśnie wydaje trzecią profesjonalna płytę.

To mali pacjenci bez kroplówek, lekarze i pielęgniarki bez szpitalnych fartuchów, rodzice z uśmiechem zadowolenia na twarzy a wszyscy z bardzo egzotycznymi instrumentami perkusyjnymi w rękach z kolekcji muzyka i dyrygenta orkiestry prof. Piotra Sutta. Najmłodszy muzyk ma 4 lata a najstarszy ok. 60. To oryginalna forma muzykoterapii i zmiany społecznego postrzegania chorych dzieci i ich rodzin. W nagraniach i koncertach orkiestrze towarzyszą także artyści: m.in. Artur Rojek, Dorota Pomykała, Ewa Uryga, Andrzej Lampert a najnowsza płyta zatytułowana MOC MARZEŃ realizowana jest z udziałem Natalii Kukulskiej, Miki Urbaniak i grupy Me Myself And I, używających swych głosów jak instrumentów.

Jolanta Czernicka – Siwecka uczy przedstawicieli biznesu odkrywania własnych możliwości w innowacyjnej formule CSR (społecznej odpowiedzialności biznesu).

Sponsorzy fundacji tworzą np. chór towarzyszący Dziecięcej Orkiestrze Onkologicznej. Po godzinach pracy, managerowie i pracownicy różnych specjalizacji uczą się śpiewu pod okiem cuda-czyniącego chórmistrza prof. Grzegorza Rubina. I tak, w kolejnych latach na scenie np. Filharmonii Śląskiej, ramię w ramię z podopiecznymi fundacji, występowali: Chór Informatyków, Chór Managerów czy Chór Doradców Podatkowych. W tym roku szykują się warszawski Chór Integratorów IT.

Jolanta Czernicka-Siwecka udowadnia, że każdy może pomagać w obszarze własnej działalności. Dealer Toyoty np. udostępnia swoje auta testowe i pokrywa koszty paliwa, aby chore dzieci mogły zwiedzić wymarzone miejsce na terenie Polski. To niejednokrotnie jest jedyna szansa na taką wycieczkę marzeń dla dziecka i jego najbliższej rodziny  w długotrwałym procesie leczenia i wielu miesiącach podporządkowanych pobytom w szpitalu.

Jolanta Czernicka-Siwecka to wulkan energii i pomysłów. Zaraża entuzjazmem i odwagą do realizacji działań pozornie niemożliwych do zrealizowania. Działa nieszablonowo i często łączy zupełnie różne światy czy środowiska, pokazując, jak wiele wciąż jest do zrobienia.

Działania fundacji zostały docenione m.in. za nietypową kampanię społeczną „Gazeta z Iskierką” (http://www.mediatrendy.pl/prezentations/MS-0081-0003/MS-0081-0003.swf) zrealizowaną wspólnie z Gazetą Wyborczą na Śląsku, zdobywając pierwsze miejsce w kategorii MARKETING SPOŁECZNY i GRAND PRIX w kategorii INNOWACJE W MEDIACH na prestiżowym konkursie MEDIA TRENDY 2008. W projekcie tym dzieci z chorobą nowotworową redagowały specjalne wydanie gazety, w którym opowiadały z własnej perspektywy o raku i ich codziennych radościach i problemach.

Fundacja prowadzona przez Czernicka-Siwecką ma bardzo szerokie spektrum działalności. Pozyskuje fundusze na remonty oddziałów szpitalnych, zakup sprzętu i leków. Organizuje projekty integracyjne i terapeutyczno-rehabilitacyjne. Buduje systemy wsparcia psychologicznego, finansowego i społecznego. Swoje doświadczenie trenerskie wykorzystuje organizując  m.in. szkolenia dla personelu medycznego z zakresu komunikacji z małym pacjentem oraz rozwiązywania problemów pojawiających się w długotrwałym procesie leczenia. Prowadzi treningi interpersonalne, zadaniowe, motywacyjne, integracyjne , komunikacyjne dla biznesu pokazując jak ich potencjał można wykorzystać w działaniach społecznych.   Działalność jej fundacji odbija się w Polsce coraz szerszym echem. Newsweek Polska wyróżnił np. Jolantę-Czernicką Siwecką w 2009 r. w konkursie na „Społecznika Roku”.

Życie wciąż konfrontuje Jolantę Czernicką-Siwecką z kolejnymi wyzwaniami. Jej młodszy syn  jest także dzieckiem niepełnosprawnym po wszczepieniu implantu, gdyż po urodzeniu okazało się, że nie słyszy. Rehabilitacja, codzienna praca i wsparcie rodziny sprawiły, że może już swobodnie uczestniczyć w zajęciach przedszkolnych ze „zdrowymi” dziećmi.

Jolanta Czernicka- Siwecka urodziła się i mieszka w Bytomiu. Mąż Grzegorz to także pasjonat -tyle że samochodów. Tylko wzajemne wsparcie i zrozumienie umożliwia im funkcjonowanie w ogromie obowiązków i wyzwań.  Ona od wielu lat pracuje pomiędzy Warszawą i Śląskiem w wyjątkowy sposób łącząc działalność społeczną i biznesową na rzecz poprawy jakości życia, tych którzy tego naprawdę potrzebują oraz inspirowania tych, dla których najważniejsza jest pasja życia.

Jolanta Czernicka-Siwecka na Gali Kobiety Sukcesu Śląska 2012