home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Prezes Stowarzyszenia „Śląski Dzwon Nadziei” w Tarnowskich Górach.

Gabriela Horzela-Szubińska należy do najpopularniejszych postaci Tarnowskich Gór, ponieważ znaczną część swojego życia poświęciła pracy na rzecz tarnogórskiej społeczności. Przed ponad piętnastu laty założyła stowarzyszenie „Śląski Dzwon Nadziei”. Jaki przyświecał jej cel? Pomagać  w sposób zorganizowany tym, którzy najbardziej tej pomocy potrzebują.  Pani Szubińska nie otrzymuje żadnych dofinansowań a wszystkie środki na prowadzone przez siebie akcje zdobywa samodzielnie. Często w heroiczny sposób.

Organizuje koncerty muzyczne przekonując artystów, by wystąpili za darmo. Napisała sztukę pt. „To ja, Twoja Marysieńka”,  która nawiązuje w treści do historycznych wydarzeń związanych z Tarnowskimi Górami. To przecież w tym mieście, prawdopodobnie w dawnej siedzibie starostów Ziemi Bytomskiej, obecnej winiarni-restauracji „Sedlaczek”, król Jan III Sobieski w drodze na odsiecz wiedeńską żegnał ukochaną żonę, Marysieńkę.

Pani Szubińska do głównych ról w swojej sztuce zaprasza znane osobistości z kręgów śląskiej polityki i kultury. Wiele też znanych osób obejmowało spektakle honorowym patronatem a wśród nich  był prof. Zbigniew Religa. Dochody z tych imprez przeznacza na szczytne cele – zakup wózka inwalidzkiego dla dziecka, sfinansowanie operacji oka dziesięcioletniej dziewczynki, pomoc dzieciom polskim na Kresach, i wiele, wiele innych. Do niesienia pomocy przekonała mieszkańców, nie wyłączając tarnogórskich Romów, którzy bardzo aktywnie uczestniczyli w akcjach organizowanych przez Panią Gabrielę. To ona sprawiła, że stali się pozytywną i aktywną grupą społeczną.

Jest autorką książki o arystokratach śląskich i autorką licznych artykułów prasowych a także współautorką „Przewodnika Tarnowskie Góry” z 2009 roku.

Hasło, które przyświeca stowarzyszeniu, Pani Gabriela zwykła często powtarzać: „Komu bije dzwon ? Pomyśl, może bije on tobie”.
Sama jest kobietą niezamożną ale jakże  bogatą w pomysły, chęci oraz inicjatywy,  w tym bogactwie bowiem widzi sens swojego życia.

Osoba zgłaszająca: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej,  Fundacja Kompleks Zamkowy Stare Tarnowice.

Gabriela Horzela-Szubińska na Gali Kobiety Sukcesu Śląska 2012