home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Anna Mentlewicz – dziennikarka telewizyjna, scenarzystka, autorka słuchowisk radiowych emitowanych w Teatrze Polskiego Radia.

Anna Mentlewicz jest absolwentką Wydziału Matematyki UW, Podyplomowych Studiów Dziennikarskich UW oraz studium kreatywnego pisania Collegium Civitas. 

Od 1983 roku związana jest z Telewizją Polską. Zaczynała w Toruniu, gdzie była dziennikarką Gdańskiego Ośrodka Telewizji Polskiej i przygotowywała materiały na antenę lokalną i ogólnopolską. W 1987 roku otrzymała tytuł Reportera Roku za reportaże emitowane w Ekspresie Reporterów. 

Po powrocie do Warszawy w 1988 roku, została najpierw prezenterką, a potem autorką publicystycznego programu dla młodzieży LUZ. Stworzyła pierwszą, telewizyjną akcję społeczną dedykowaną ludziom niepełnosprawnym „Wojna z trzema schodami”, w ramach której wyreżyserowała unikatowe koncerty rockowe cieszące się ogromną popularnością w całej Polsce. Po zdjęciu LUZ-u z anteny najpierw współtworzyła z kilkoma autorami, a potem została jego szefem programu „Rower Błażeja", który dał szansę debiutu młodym ludziom. Wielu z nich zostało w mediach. 

Po rozwiązaniu Redakcji Programów dla Dzieci i Młodzieży w 1 Programie TVP, której była szefową, rozpoczęła pracę w Redakcji Publicystyki, gdzie nadzorowała: Kwadrans na kawę, Leksykon PRL, Celownik, Politykę przy kawie, Sprawę dla reportera. Była odpowiedzialna za wprowadzenie na antenę i nadzór programów: Lekka jazda Mazurka i Zalewskiego, Wywiad i opinie - Krzysztofa Skowrońskiego oraz Świat się kręci – codziennego magazynu emitowanego na żywo, będącego koprodukcją TVP i firmy Rochstar.

W ubiegłym roku na fali zwolnień w TVP po 30 latach pracy zaproponowano jej odejście z telewizji. Ponieważ od dwóch miesięcy była w wieku ochronnym, przeniesiono ją do Redakcji Rolnej, gdzie pracuje od stycznia 2016.

Od kilkunastu lat pisanie jest dodatkową aktywnością zawodową dziennikarki. Wydała kilka książek z zakresu popularyzacji zdrowia. Za publikację „Klub niepalących” otrzymała nagrodę Fundacji Promocji Zdrowia, a za tekst  „Potrzymaj mnie za rękę” wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie sztuk podejmujących problematykę AIDS. Jej monodram „Kochany synu”, grany przez Elżbietę Czerwińską i wyreżyserowany przez Remigiusza Grzelę, otrzymał w 2009 wyróżnienie na ogólnopolskim konkursie monodramów. Jej słuchowiska radiowe dotykają różnych, czasami bardzo bolesnych problemów współczesnych ludzi i dotychczas  siedem tekstów autorki miało premiery w Teatrze Polskiego Radia. Monodram „Ja i Mike Jagger, czyli małpy uciekły z wrzaskiem” inspirowany życiem Marian Faithfull, muzy Jaggera, będzie miał premierę 16 września 2017 roku w Krakowie. Regularnie pisze dialogi i scenariusze do seriali. 

Ma jedno marzenie – „pracować do śmierci”, dlatego trudne sytuacje zawodowe mobilizują ją do dalszego rozwoju. Ostatnio zadebiutowała trzytomową powieścią. Dwie części – „Pewna pani z telewizji” oraz „Zemsta na ekranie” – już się ukazały, a ostatni tom powinien się znaleźć w księgarniach na początku przyszłego roku. 

Regularnie uprawia jogę, pływa, uczy się angielskiego i hiszpańskiego. Na każdy dzień ma szczegółowo rozpisany plan, żeby żadnej aktywności nie zaniedbywać. Ma cudownego męża i  dorosłego, świetnie wykształconego syna, który buduje swoją markę na rynku reklamy. Kocha życie i ludzi, chociaż nie brakowało w jej życiu bardzo dramatycznych momentów. Wtedy uparcie sobie powtarzała, że wszyscy upadamy, ale liczą się ci, którzy umieją sami wstawać na nogi. Nie goni za popularnością, ale za sensownie przeżytym życiem, dlatego rok przed 60 urodzinami zadebiutowała jako autorka powieści. Ma mnóstwo pomysłów w głowie i pracuje nad tym, żeby w atrakcyjnej formie przelać je na papier.