home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Dr Justyna Napiórkowska - propagatorka sztuki, współwłaścicielka Galerii Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie i Brukseli, autorka Bloga O sztuce (Blog Roku 2010 w dziedzinie kultury).

Z wykształcenia historyk sztuki i europeistka, doktor nauk społecznych. Studiowała na Uniwersytecie Florenckim oraz na Uniwersytecie Warszawskim. Uzyskała tytuł magistra na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego (Stosunki Międzynarodowe) za pracę na temat międzynarodowego rynku sztuki.

Stypendystka Sciences Po w Paryżu; ukończyła program poświęcony sztuce nowoczesnej na Oksfordzie. Prowadzi wykłady na temat międzynarodowego rynku sztuki na Uniwersytecie Warszawskim oraz wykłady o sztuce m.in. w Komisji Europejskiej.

Jest Dyrektorem artystycznym i współwłaścicielką w Galerii Sztuki swojej mamy Katarzyny Napiórkowskiej w Warszawie, Poznaniu i Brukseli.

Mama Katarzyna Napiórkowska założyła Galerię Sztuki jako jedną z pierwszych galerii prywatnych w Polsce. Od ponad 25 lat prezentowane są tam współczesne malarstwo sztalugowe, grafika, rysunek i rzeźba. Wśród tych dzieł wychowywała się Justyna. To dzieła klasyków sztuki XX wieku - m.in. prof. Magdaleny Abakanowicz, prof. Władysława Jackiewicza, Franciszka Starowieyskiego, prof. Leszka Rózgi, Zdzisława Beksinskiego, prof. Antoniego Fałata, Jana Lebensteina, Romana Opałki, prof. Eugeniusza Markowskiego, prof. Józefa Szajny, Edwarda Dwurnika. Galeria organizowała liczne wystawy i pokazy indywidualne w Polsce oraz na świecie, m.in. w Duesseldorfie, Paryżu, Nowym Jorku, Bukareszcie i Kolonii. W Galerii odbywały się również wystawy międzynarodowe. Prezentowano między innymi twórczość Josefa Beuysa oraz profesorów Akademii Sztuk Pięknych we Florencji. Galeria stanowiła zawsze również ważny salon promocyjny dla twórców młodego pokolenia, tuż po dyplomie oraz tych, którzy zdążyli już zaznaczyć swoją obecność na rynku sztuki.

Katarzyna Napiórkowska do pracy w Galerii z sukcesem włączyła obie córki: Magdalenę Napiórkowską, architekta z wykształcenia  i  Justyną Napiórkowską, która swoje studia w całości poświeciła sztuce i możliwościom jej promowania. Justyna pisze o sobie: „W życiu zobaczyłam ponad 50.000 obrazów. Niektóre z nich mam ciągle przed oczami. I właśnie o tych obrazach najbardziej lubię pisać. (…) mam nadzieję, że udaje mi się niektórych z Państwa zainspirować do uważnego i częstszego patrzenia na sztukę.” 

Justyna Napiórkowska od wielu lat prowadzi bloga O sztuce www.osztuce.blogspot.com. W 2010 jej blog zdobył tytuł Bloga Roku w dziedzinie kultury. Justyna prowadzi też francuskojęzyczny blog Beaux Arts na platformie dziennika Le Monde.

Filia Galerii w Brukseli powstała w 2011 w prestiżowej dzielnicy Mont des Arts, w pobliżu Muzeów Królewskich, Bozar i Grand Place. Od inauguracji, brukselska filia Galerii zorganizowała 27 wystaw promujących polską sztukę w Belgii. Udziela się tam głównie Justyna Napiórkowska. "Za zasługi w promowaniu polskiej kultury i sztuki" 21 marca 2015 została odznaczona w Brukseli przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Brązowym Krzyżem Zasługi. W 2015 roku brukselska Galeria Sztuki Katarzyny Napiórkowskiej została wyróżniona również prestiżowym tytułem Ambasadora Polskiej Gospodarki w kategorii Marka Europejska nadanym przez Business Center Club we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. Zaś Justyna Napiórkowska otrzymała tytuł Polaka Roku 2015 w kategorii Kultura i Nauka.