home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Doktor Monika Drogosiewicz bierze udział w wielu projektach badawczych, prowadzi badania naukowe, szkolenia podyplomowe oraz współorganizuje sympozja. Jest współautorką 179 publikacji. Otrzymała Złoty Medal w dziedzinie badań klinicznych za pracę pt. „Wyniki leczenia złośliwych glejaków HGG” oraz nagrodę za najlepszą prezentacją plakatową w dyscyplinie „obrazowanie”. Uważa, że jej największym sukcesem zawodowym jest udział w powstawaniu i upowszechnianiu w Polsce ujednoliconego programu leczenia nowotworów mózgu u dzieci, którego wprowadzenie poprawiło o kilkadziesiąt procent odsetek wyleczeń w

niektórych grupach pacjentów i pozwoliło Polsce osiągnąć wyniki podobne do uzyskiwanych w innych krajach.

Zawsze powtarza, że praca jest jej hobby, za które jej jeszcze płacą. Twierdzi, że największą satysfakcją zawodową są wszystkie zdane egzaminy, matury, studniówki, pierwsze bale i pierwsze komunie, ukończone studia, śluby i chrzciny dzieci - wyleczonych pacjentów. Najcenniejsze są podziękowania rodziców, których dzieci, mimo starań, odeszły.

Prywatnie jest zwykłym człowiekiem ceniącym u siebie i u innych przede wszystkim uczciwość i poczucie humoru. Skromna, inteligentna, otwarta, miła, sympatyczna, życzliwa z ogromnym sercem dla innychZawsze znajdzie czas na dobrą książkę. Jest typowym molem książkowym, czyta wszystko co wpadnie jej w ręce. Ulubiona forma relaksu – fotel, książka, dobra herbata i w tle smooth jazz.

Od prawie dwudziestu lat wyjeżdża wolontarystycznie na kolonie Wakacyjna Kropla Szczęścia dla dzieci z chorobą nowotworową. Są to wyjazdy  dla dzieci i młodzieży będących w trakcie lub po leczeniu onkologicznym, którym choroba zabrała poczucie bezpieczeństwa, wprowadziła w ich życie chaos, niepewność i lęk. Dzięki koloniom wielu małych pacjentów Kliniki Onkologii IPCZD często po raz pierwszy od momentu diagnozy samodzielnie wyjeżdża i spędza niezapomniane chwile. Formuła kolonii wyzwala poczucie samoakceptacji i sprawia, że znika poczucie osamotnienia.

Podczas kolonii Pani doktor zmienia obraz lekarza w oczach dziecka, który jawi mu się jako tajemnicza osoba pochylająca się nad łóżkiem pacjenta, badająca i zlecająca leczenie. Tańczy na dyskotece, śpiewa piosenki o krasnoludkach przy ognisku, przytuli, gdy ktoś tęskni za mamą. Jednocześnie jest wybitnym specjalistą. Bez niej nie mogliby cieszyć się chwilami wakacyjnego wypoczynku pacjenci, którzy są w ciężkim stanie I często nie mają już szans na wyleczenie.

Kolonie są jednocześnie uzupełnieniem codziennej pracy zawodowej i odskocznią od zawodowej szpitalnej codzienności. Dla niej jest to czas zapomnienia o szpitalnej rutynie. To czas kiedy może ,,podziwiać” efekty swojej pracy patrząc na normalne, chociaż łyse, cieszące się życiem dzieci. To czas poznawania siebie nawzajem, czas nabierania sił do dalszej pracy. Czas zwalczania zwątpień i przywracania sensu onkologicznej codzienności.

Od momentu powstania Fundacji „Nasze Dzieci” przy Klinice Onkologii w Instytucie Pomnik Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie współpracuje z fundacją jako lekarz na koloniach wypoczynkowych oraz konsultant medyczny.

Ta charytatywna działalność Pani Doktor została doceniona podczas Gali Barwy Wolontariatu 2015 r. Pan Prezydent Rzeczypospolitej Bronisław Komorowski uhonorował Panią Monikę wyróżnieniem jako wolontariusza, który w jego oczach zyskał uznanie i szacunek za podejmowane działania społeczne. Wcześniej otrzymała srebrny krzyż zasługi. Znalazła się również w dziesiątce osób nominowanych w 2014 roku w konkursie Lekarz Roku.