home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Rosjanka urodzona na terenie dzisiejszej Ukrainy. Pochodzi z mieszanej, rosyjsko-białoruskiej, rodziny. Od 20 lat mieszka w Polsce. Działaczka społeczna.
Oprócz pisania także śpiewa i recytuje poezję.

Człowiek Dnia Radio Wolna Europa - Sekcja Białoruska i Rosyjska (2005). Laureatka Nagrody Specjalnej Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży, a także Integracji Społecznej (2006) oraz Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur (2005).

W 2013 r. została laureatką nagrody im. Ireny Sendlerowej "Za naprawianie świata" 2013 r.

Marina Hulia zajmuje się nauczaniem indywidualnym uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Pracuje przede wszystkim z uchodźcami dotkniętymi często stresem pourazowym i przeżywającymi trudności w zaaklimatyzowaniu się w obcej kulturze. Hulia szuka metod, które umożliwiają dzieciom integrację z otoczeniem i jednocześnie pozwalają im zachować własną tożsamość narodową. Prowadzi takie projekty jak "Bajkowa mozaika", "Różni ale równi" oraz spotkania dla uczniów, nauczycieli i studentów pt. "Grozny-Warszawa-świat". Wraz z uczniami organizuje koncerty "Dni bez krat" dla dzieci i rodziców zamkniętych w ośrodkach deportacyjnych Straży Granicznej.

 

Marina Hulia jest znaną i doświadczoną ekspertką w dziedzinie integracji międzynarodowej. W 2013 roku otrzymała Nagrodę im. Ireny Sendlerowej „Za naprawianie świata”, w 2006 roku Nagrodę Specjalną Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za Nieocenione Zasługi dla Kultury Polskiej, zwłaszcza Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży. Jest także laureatką Nagrody im. Sergio Vieira de Mello za Zasługi dla Pokojowego Współistnienia i Współdziałania Społeczeństw, Religii i Kultur.

Absolwentka Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego oraz filologii rosyjskiej Państwowego Uniwersytetu w Czerkasach na Ukrainie. Karierę zawodową zaczęła jako nauczycielka, a następnie wicedyrektorka szkoły średniej w Czerkasach. Od 1992 roku związana z Polską. Zajmuje się m.in. nauczaniem i kształceniem specjalnym dzieci uchodźców. Jest autorką projektów zajęć integracyjnych w placówkach oświatowych.
Marina Hulia  napisała książkę pt. „Aschab i kawałek pizzy. Są to opowieści z "życia wzięte" Czeczeńców, Białorusinów i nie tylko. Napisane po prostu - bez patosu i egzaltacji, ale barwnie, z ikrą właściwą komuś, kto oddał serce i niespożytą energię walce o prawa człowieka w ogóle, a uchodźców z Kaukazu Północnego w szczególności.

Marina Hulia urodziła się na terenie dzisiejszej Ukrainy, jej matka była Białorusinką, a ojciec Rosjaninem. Dzieciństwo w ZSRR wspomina jako szczęśliwe. W miarę dorastania przejrzała na oczy.

Skończyła filologię rosyjską, została wicedyrektorką szkoły z półtora tysiącem uczniów. Potem przyjechała do Polski, najpierw do Bydgoszczy, potem do Warszawy. Uczyła języka rosyjskiego.

Ale pewnego dnia wizyta w ośrodku dla uchodźców na ulicy Ciołka zmieniła jej życie. Zajęła się pomocą czeczeńskim dzieciom. Tam też poznała swoją przyjaciółkę, Czeczenkę Hebdę Dibirową, z którą od lat są nierozłączne.

Poza tym Marina jest autorką książek, śpiewa i recytuje. W ramach akcji "Powrót do wolności" założyła zespoły taneczne i muzyczne w zakładach karnych na terenie Warszawy. Jest również naczelną bloga "draki z paki".

 

Marina Hulia została konsultantem MEN ds. integracji i pracy z dziećmi cudzoziemskimi w polskiej szkole. Ma opracować materiały szkoleniowe i informacyjne dotyczące przyjęcia do szkoły i pracy dydaktycznej z dziećmi cudzoziemskimi. Przygotuje też i przeprowadzi spotkania informacyjno-szkoleniowe dla dyrektorów szkół, nauczycieli, uczniów, rodziców i społeczności lokalnych.