home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

 

Kamila Sidor (31 lat) wspiera inicjatywy społeczne m.in. Link do Przyszłości mający na celu zachęcenie młodzieży do wyboru kariery w IT. Jest inwestorem w startupie technologicznym Motivapps. Miała swój udział w założeniu anglojęzycznego klubu mówców publicznych Speaking Elephants Toastmasters Club.

W 2014 roku została wybrana do grupy 25 młodych liderów przez magazyn “Teraz Polska”. Została też Finalistką Konkursu Bizneswoman Roku 2013 i 2014 organizowanego przez Sukces Pisany Szminką. 

Kamila znalazła się też na liście „New Europe 100” – liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Poza pracą nurkuje, biega, jeździ na snowboardzie, medytuje, czyta przeróżne książki i podróżuje po świecie.

Kamila Sidor skończyła SGH. Ma magisterium z ekonomii, specjalizacja - zarządzanie i marketing. Pracę magisterską pisała na temat franczyzy w hotelarstwie. Po studiach pracowała w banku zajmując się reklamą i mediami społecznościowymi.

Kamilę ciągnęło do nowinek technologicznych, ale to zainteresowanie zdecydowanie się zwiększyło, kiedy związała się z Tomkiem, który jest geekiem i programistą. Chodziła na spotkania ludzi ze środowiska, zobaczyła, że są otwarci, nastawieni na to, żeby tworzyć własne firmy. Kamila pomyślała, że chcę być częścią tego świata. Wkrótce dostała propozycję pracy w funduszu inwestującym w nowe projekty IT. Jednym z jej pierwszych zadań było zorganizowanie Start-up Weekendu (START-UP: pomysł na firmę wykorzystującą nowe technologie. Facebook, Google i Nasza-klasa zaczynały jako start-upy).

Kamila Sidor także chodziła na spotkania startupowców i widziała, że jest tam mało dziewczyn. Wiedziała, że istnieją, więc postanowiła wyciągnąć je sprzed komputerów na spotkania w realu. Szacuje się, że kobiet w branży IT jest tylko 10 proc.

I tak w lipcu 2011 roku odbyło się pierwsze warszawskie spotkanie Geek Girls Carrots. Kamila znalazła miejsce - biuro Noa Cowork, które wynajmuje biurka firmom - wybrała termin, założyła event na Facebooku. Zaprosiła głównie swoje koleżanki. Przyszło kilkadziesiąt dziewczyn.

Dlaczego marchewki? Kamila: - Geek Girls to ogólna nazwa, a my chciałyśmy się wyróżnić. Dziewczyny dbają o siebie. To może coś zdrowego? Marchewki! Nazwa jest w języku angielskim z myślą o tym, że kiedyś będziemy działać też za granicą. Mamy kolor, mamy gadżet, mamy ciasto marchewkowe jako przekąskę.

W swoich działaniach Geek Girls Carrots skupia się na trzech obszarach.

Buduje społeczność organizując regularnie otwarte spotkania dla osób związanych z nowymi technologiami. Ta społeczność to ok. 30 000 osób związanych z IT: programistek, graficzek, specjalistek od mediów społecznościowych, project

  • managerek, przedsiębiorców, naukowców, pasjonatów. W jednym spotkaniu bierze udział od 30 do 200 osób. W sumie ok. 1000 osób bierze udział w tych wydarzeniach każdego miesiąca.
  • Edukuje w zakresie programowania komputerowego (warsztaty Code Carrots) i umiejętności miękkich (social media, scrum), które rozwijają umiejętności potrzebne i wykorzystywane w IT. W warsztatach wzięło udział ponad 3 600 osób. Warsztaty dotyczą różnych języków programowania (Python, Java Sript, Java, SQL, HTML i CSS).
  • Promuje kobiety w IT prezentując wzorce do naśladowania w mediach i podczas wydarzeń branżowych. Na łamach Wysokich Obcasów kobiety IT rekomendują mobilne narzędzia.

Kamila o Geek Girls Carrots:

“ W ten sposób realizujemy naszą misję - przyciągamy kobiety do IT. Chcemy, żeby dla ich córek marzenie o byciu programistką, czy założycielką startupu było tak oczywiste, jak marzenia o karierze piosenkarki czy aktorki.”

Kamila Sidor zarejestrowała Geek Girls Carrots jako przedsiębiorstwo społeczne, które rozlicza się w formule działalności gospodarczej. Kieruje się przy tym trzema zasadami. Po pierwsze, fundusze Geek Girls Carrots przeznaczone są na społeczną działalność i utrzymanie organizacji.

Projekty Maniaczek Komputerowych realizowane są w 28 miastach, 14 krajach, na 3 kontynentach. W Polsce od 2011 r. spotkania Geek Girls Carrots po inauguracji w Warszawie odbywały się potem w kolejnych miastach: Wrocław, Poznań, Szczecin, Trójmiasto, Toruń, Białystok, Lublin, Rzeszów, Kielce, Łódź, Rzeszów, Katowice, Kraków i Bydgoszcz.

Jak przystało na maniaczki komputerowe Marchewki skrzętnie wykorzystują internetowe kanały komunikacji. Strona internetowa www.geekgirlscarrots.org ma 7 200 unikalnych użytkowników miesięcznie. Na Fecebooku główny profil Geek Girls Carrots Poland ma ponad 25 000 fanów, ich newsletter ma ponad 3 400 subskrybentów.