home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Bianka Siwińska to twórczyni kampanii społecznych "Dziewczyny na politechniki!", "Dziewczyny do ścisłych!" i innych projektów wspierających kariery kobiece w branży technologicznej i nauce - m.in.: "Lean in STEM", "Dziewczyny do nauki!", "Girls go start-up! Academy".

Inspirację do działań społecznych odnalazła 10 lat temu w Niemczech, gdzie studiowała na Uniwersytecie Humboldta i na Wolnym Uniwersytecie. Poznała wtedy ogólnoniemiecką inicjatywę wspierająca technologiczne zainteresowania dziewczyn - "Girls Day". Po poznaniu twórczyń tej akcji natychmiast zapragnęła coś takiego stworzyć w Polsce. Ukuta przez nią w ścisłej współpracy ze środowiskiem akademickim pionierska akcja "Dziewczyny na politechniki!" od 9 lat zmienia polskie uczelnie techniczne. Wzięło w niej udział już

ponad 70.000 dziewczyn - uczennic szkół ponadgimnazjalnych, a na 25 uczelniach, w jej ramach, miało miejsce kilka tysięcy wydarzeń. Dzięki skoordynowanym działaniom i długoterminowej strategii, od 2007 roku udział studentek na uczelniach technicznych wzrósł z 29% do ponad 37%.  W tej chwili, przy ogólnym spadku demograficznym na polskich uczelniach, jedynym segmentem, w którym rośnie liczba studentów są właśnie politechniki (i - co ważne - rośnie tam liczba jedynie dziewcząt). Akcja "Dziewczyny na politechniki!" traktowana jest jako wzorcowe działanie na forach europejskich i światowych (np. ONZ) i jest źródłem inspiracji i know-how dla organizacji z innych krajów, np. z Grupy Wyszechradzkiej.

Inne działania kierowanej przez Siwińską Fundacji skierowane są do studentek wydziałów technicznych i ścisłych i pomagają im odnaleźć się na rynku pracy - zarówno poprzez mentoring pań zawiadujących wielkimi spółkami technologicznymi, jak i szkolenia związane z tworzeniem własnych start-upów technologicznych. Siwińska współtworzyła też pierwszy w Polsce program stypendialny dla studentek wydziałów informatycznych - "Nowe technologie dla dziewczyn" - Perspektywy i Intel.

Naukowo i ekspercko. Bianka Siwińska pasjami bada szkolnictwo wyższe (internacjonalizacja, rozprzestrzenianie się innowacji) i wątek kobieco-technologiczny. Jest autorką dwóch książek: "Education goes global" oraz "Internacjonalizacja szkolnictwa wyższego". Pod jej kierownictwem w 2015 roku powstał raport badawczy Fundacji Perspektywy i Siemens "Potencjał kobiet dla branży technologicznej" (badanie 2 tysięcy Maturzystek, kilkuset studentek politechnik  i firm technologicznych - www.potencjalkobiet.pl). Siwińska została też ekspertką Banku Światowego w obszarze wspierania kobiet w edukacji. Jeszcze w listopadzie br. jedzie do Tadżikistanu badać sytuację kobiet na tamtejszych uczelniach (jest ich tam zaledwie 30%) i tworzyć rozwiązania ułatwiające im podejmowanie studiów wyższych.

Poza tym w wolnym czasie, już poza Fundacją Perspektywy, promuje czytelnictwo w ramach akcji "Nie czytasz? Nie idę z Tobą do łóżka!" (akcja ta zdobyła główne nagrody PR w Polsce). I bloguje dla  "Innpoland.pl" i "University World News".

Filozofia Bianki Siwińskiej: "Warto żyć pasją, warto dobrze się bawić, warto współpracować - zwłaszcza ze wspaniałymi kobietami, na które mam szczęście stykać na każdym kroku. I niezależnie od okoliczności zewnętrznych – warto po prostu robić swoje".