home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Alicja Węgorzewska to wybitna polska mezzosopranistka. Gwiazda polskich i międzynarodowych scen operowych, koncertowych oraz festiwali. Występowała w tak prestiżowych salach, jak m.in.: Concertgebouw w Amsterdamie, wiedeńska Kammeroper, berliński Konzerthaus czy wenecka La Fenice. Na największych polskich scenach operowych wykreowała tytułowe role m.in. w „Carmen” G. Bizeta, „Kawalerze srebrnej róży” R. Straussa, „Orfeuszu i Eurydyce” Ch. W. Glucka, a także w operze “Gwałt na Lukrecji” B. Brittena oraz „Damie pikowej” P. Czajkowskiego w reż. Mariusza Trelińskiego.  Wystąpiła też m.in. w „Opowieściach Hoffmanna” J. Offenbacha jako Głos Matki oraz „Krakowiakach i Góralach” K. Kurpińskiego jako Dorota.

Laureatka nagrody polskiej estrady Prometeusz. Brała udział w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu Wiedźmin, za którą otrzymała Złotą Płytę. Artystka promuje sztukę operową także poza murami teatrów i sal koncertowych. Często gości w mediach. Wystąpiła  w wielu programach telewizyjnych jak: „Śpiewające fortepiany”, „Jaka to melodia”, „Kocham Cię Polsko”, „Familiada” przeznaczając wygrane fundusze na cele charytatywne. Zdobyła ogromną popularność jako charyzmatyczna jurorka w programie „Bitwa na głosy”. Pisuje felietony o operze.

Alicja Węgorzewska założyła i prowadzi Fundację STARTSMART, która zajmuje się szeroko pojętą edukacją dzieci oraz rozwijaniem ich potencjałów językowych i artystycznych. Jej Fundacja prowadzi Żłobek i Przedszkole Aniołowo.

 W czerwcu 2011 r. zadebiutowała jako producentka teatralna i aktorka dramatyczna w monodramie operowym „Diva for rent” w reż. Jerzego Bończaka i choreografii Emila Wesołowskiego. Przedstawienie zebrało znakomite recenzje i zostało przetłumaczone na

język angielski („Divas secrets”) oraz wystawione w ramach obchodów Polskiej Prezydencji w krajach Zatoki Perskiej. Za monodram otrzymała nominację do nagrody „Róże Gali”, a za jurorowanie w telewizyjnym show „Bitwa na głosy” nominację do prestiżowej nagrody „Telekamer”. Pełniła rolę ambasadora i  współgospodarza 46. Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy-Zdrój, a w 2013 funkcję Dyrektora Artystycznego kolejnej edycji festiwalu. Wzięła udział w nagraniu hymnu na rzecz dzieci z autyzmem z gwiazdami światowego hip-hopu, takimi jak: Snoop Dog, Kurtis Blow, Curtis Young. W 2014 r. dla Sony Music nagrała płytę w języku włoskim „I colori dell’amore”, masterowaną przez słynnego Boba Katza w Los Angeles, a także płytę „Polskie kolędy”.

1 kwietnia 2015 r. została powołana na dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie, w którym nadal realizuje swoje artystyczne credo – promocję muzyki i kultury polskiej, edukację i wspieranie artystycznego rozwoju młodzieży i dzieci.

W maju wystąpiła z anglojęzyczna wersją „Divy for rent” oraz recitalem na Tygodniu Polski Wschodniej na Targach Expo w Mediolanie, zorganizowała również Wielkie Święto Teatrów Muzycznych w Polsce – rozdanie Teatralnych Nagród Muzycznych im. Jana Kiepury.

MTeatr pod jej kierownictwem zainaugurował sezon aż trzema wydarzeniami: Wielką Galą Operowo-Operetkową w Studio S1 Polskiego Radia transmitowaną przez TVP, premierą musicalu Fame na scenie Teatru Palladium wyprodukowaną przez Akademię Muzyczną w Gdańsku oraz Koncertem muzyki filmowej na uroczyste otwarcie Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego w Sierpcu. A w programie 2015/2016 tej sceny jest jeszcze wiele znakomitych wydarzeń i artystycznych spotkań, m.in. Festiwal Sztuk artNoble, którego Mazowiecki Teatr Muzyczny jest patronem. Laureat wybierany jest spośród kandydatów zgłoszonych przez wszystkie akademie sztuk pięknych w kraju. W skład jury konkursu wchodzą: rektorzy artystycznych uczelni publicznych i wybitne osobistości ze świata kultury i sztuki.