home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Joanna Woszczyńska - choreograf i opiekun Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ przy Miejskim Ośrodku Kultury.

Pedagog, kierownik, choreograf i założyciel Formacji Tańca Nowoczesnego LUZ (1991), Alternatywnego Teatru Tańca LUZ (1999) oraz Akademii Tańca LUZ-Art (2005). Absolwentka Akademii Podlaskiej w Siedlcach, gdzie uzyskała tytuł magistra na kierunku pedagogika ze specjalnością kulturalno-oświatową (fakultet tańca). Taniec fascynował ją od najmłodszych lat, ale dopiero będąc studentką zaczęła realizować się w swojej życiowej pasji. Dostrzegając w młodzieży niewykorzystany potencjał, z osób uczęszczających na zajęcia sekcji tańca w Klubie Osiedlowym Rafa, utworzyła w 1991 roku Formację Tańca Nowoczesnego LUZ, która w bardzo krótkim czasie przerodziła się  w profesjonalny zespół odnoszący światowe sukcesy. Od  1995 roku pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Współpracowała z Polskim Związkiem Głuchoniemych prowadząc zajęcia                         z zakresu tańca współczesnego i towarzyskiego. ”Ta praca dawała mi wiele radości – mówi – ważne było, że mogłam przez taniec wyzwolić w wielu osobach ich ukryte talenty i spełnić marzenia”. Wokół siebie od początku skupia utalentowanych młodych ludzi. Bardzo dużą uwagę zwraca na aspekty wychowawcze, ukształtowanie artystyczne oraz szacunek do twórczej pracy. Współpracuje z twórcami z różnych dziedzin kultury i sztuki poszerzając zakres swojej twórczości.

 Joanna Woszczyńska to choreograf wielokrotnych mistrzów Polski, Europy i świata w tańcu show dance, hip hop, jazz dance oraz modern. Sędzia krajowy Polskiej Federacji Tańca (PFT) i międzynarodowy International Dance Organization (IDO). To  również laureatka wielu nagród i odznaczeń m.in. Odznaki Ministra Kultury                      i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Działacz Kultury”; dyplomy ministra kultury za zasługi                                         w upowszechnianiu kultury;  dyplom uznania za choreografię na mistrzostwach Polskich Współczesnych Form Tańca „Mistrz naprawdę Polski”; nagroda Prezydenta Miasta Siedlce: „Aleksandria” - za zasługi                                     w upowszechnianiu kultury; nagrody i wyróżnienia za najlepsze choreografie w XX Mazowieckim Przeglądzie Zespołów Tanecznych; nagroda Prezydenta Miasta Siedlce "Wawrzyn Siedlecki” - za wybitne osiągnięcia                    w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury; nagroda specjalna dla choreografa za osiągnięcia na Mistrzostwach Europy i Pucharze Świata IDO Jazz, Modern, Balet/Pointe – Mikołajki 2012.

Joanna Woszczyńska z zespołem LUZ wielokrotnie promowała poprzez taniec kulturę polską m.in. czterokrotnie w Japonii, na Dniach Kultury Polskiej na Ukrainie, we Francji, USA, a także poprzez udział zespołu FTN LUZ                    i teatru tańca ATT LUZ w mistrzostwach Europy i świata m.in. w Niemczech, Kanadzie, Rosji, Węgrzech, Gibraltarze, Norwegi, Czechach, Serbii, Włoszech. Była choreografem Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Polskiej Malwy, współtwórcą choreografii do widowiska Kolory nadziei z gwiazdami polskiej estrady                            wg scenariusza  Barbary Szafraniec, którego premierę można było zobaczyć 4 października 2012 roku w Sali Kongresowej w Warszawie. Teatr tańca to najbardziej odpowiadająca forma, która daje nieograniczone możliwości w czasie, przestrzeni oraz możliwość wieloznacznej interpretacji tańca.

 Jest autorką libretta, reżyserem i choreografem wielu autorskich spektakli tanecznych i musicalowych m.in.  Katharsis (2000); Baju baju Mikołaju (2003); Szukając Twego oblicza (2004) – spektakl wystawiony w kościele Św. Józefa podczas Dni Młodzieży; Portrety (2005); Jesteśmy wolni (2006); Dziwny jest ten świat (2007); Bajkowy musical (2007); Nasza  klasa w PRLu (2008) - wystawiony m.in. w Instytucie Polskim w Paryżu;  Szkło (2013) - spektakl wystawiany w roku 2013 m. in. w Hamamatsu w Japonii;  The nature of dance (2013) Wyobraźnia kontra komp (2014); Dzieci Powstania ‘44 (premiera 14 listopada 2014 r. w Siedlcach). W swoich spektaklach często porusza ważne problemy społeczne. Jej twórczość zmusza do refleksji, wzrusza, bawi.

Sukcesem większym niż trofea są wychowankowie pani Joanny - ludzie, których zaraziła swoją pasją, dla których taniec stał się również życiową drogą. Wielu z nich kontynuuje i rozwija się tańcząc na polskich i zagranicznych scenach, kończąc z powodzeniem szkoły baletowe i prestiżowe uczelnie taneczne w Polsce (Tomasz Gruszecki – koryfej baletu Opery NOVA w Białymstoku)  i zagranicą (Bartek Woszczyński - Rambert School of Balet and Conemporary Dance – Londyn). Dla wielu z nich taniec staje się prawdziwą życiową pasją: m.in. Anna Łukasiak, Radosław Izdebski, Tomasz Gruszecki, Bartek Woszczyński, Ewelina Stasiuk, Katarzyna Montewka, Urszula Jasnowska, Igor Leonik, Marta Kalita, Paweł Pasztor, Marta Hapunowicz. Spełniają swoje marzenia biorąc udział w programach telewizyjnych i prestiżowych konkursach, np. Piotr Gozdek (Szansa na Sukces oraz finalista Must be the music), Bartek Woszczyński (V edycja You Can Dance, laureat pierwszej nagrody Międzynarodowego Konkursu Solo Dance Contest 2013) Igor Leonik (VII edycja You Can Dance), Żaneta Płudowska (I wicemiss Polonia 2012, obecnie reprezentantka Polski w konkursie Miss International 2014 odbywającym się w Tokio).

http://www.mok.siedlce.pl/