home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Katarzyna Kalicińska

Katarzyna Kalicińska jest producentką czterech części serialu "Życie nad rozlewiskiem” emitowanego w niedzielę przez Program 1 Telewizji Polskiej w czasie największej oglądalności o godz. 20.20 po głównych wiadomościach. Popularność serialu nie maleje, dlatego Katarzyna przygotowuje kolejną jego serię. Trzeba kobiecej intuicji i wyobraźni, by zabrać się do sfilmowania powieści bez przemocy, wartkiej akcji, podobającej się głównie kobietom. Decyzja okazała się trafiona. Trzy pierwsze serie „Dom nad rozlewiskiem”, „Miłość nad rozlewiskiem” i „Życie nad rozlewiskiem” kręcone były na podstawie powieści Małgorzaty Kalicińskiej, prywatnie kuzynki Katarzyny. Kolejna seria powstaje już na podstawie scenariusza specjalnie tworzonego dla kontynuacji ulubionego przez publiczność serialu. Emitowaną od grudnia ubiegłego roku czwartą serię „Nad rozlewiskiem” oglądało średnio 4 miliony widzów, co TVP 1 dało pozycję lidera w tym paśmie. Wysokie wskaźniki oglądalności dają zielone światło pierwszej kobiecie-producentce seriali. Kinematografia, jak też produkcje telewizyjne, to branża zdominowana przez mężczyzn. „Życie nad rozlewiskiem” jak większość seriali częściej oglądają kobiety. Ten serial uczy wyciszenia, dystansu do stresującej rzeczywistości, jest swoistą terapią dla zapracowanych Polek i Polaków.

Katarzyna Kalicińska jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, Wydziału Wiedzy o Teatrze. Na przełomie 1993/94 ukończyła staż dziennikarski w Ośrodku Szkolenia TVP (jej opiekunem stażowym była Nina Terentiew), a na drugim roku studiów rozpoczęła współpracę z Telewizją Polską. W latach 1991-1997 jej praca związana była, początkowo z Programem 1 TVP, a następnie na długie lata z Programem 2. Zrealizowała wiele filmów dokumentalnych i reportaży. Była autorką scenariuszy widowisk telewizyjnych i koncertów, m.in.takich artystów i gwiazd jak Elektryczne Gitary, Kasia Kowalska, Robert Janowski, Fred Frith, HEY, Therapy 2. W 1999 roku uczestniczyła w  produkcji 19 odcinków serialu komediowego „Badziewiakowie” dla TVP 2.

Większość programów telewizyjnych, które tworzyła lub współtworzyła ściśle związane były z jej prywatną pasją do sztuki; teatru, filmu i muzyki. Stąd większość projektów w jej karierze zawodowej związanych jest z widowiskami artystycznymi, koncertami oraz programami rozrywkowymi, w których starała się łączyć wartości artystyczne z formami wyrazu mogącymi w atrakcyjnej formie przyciągać jak największą rzeszę widzów.

W 1997 została zatrudniona w firmie producenckiej Agencja Telewizyjna Zoom, w której jako redaktor, współtworzyła i tworzyła programy telewizyjne realizowane dla Programu 1 i 2 TVP S.A oraz Naszej Telewizji. W 2010  została wspólniczką w firmie i producentką wszystkich części serialu “Dom nad rozlewiskiem”.

W życiu prywatnym jestem mamą dwóch synów Makarego (ze związku z Robertem Janowskim, prowadzącym program „Jaka to melodia?”) i Barnaby. Konieczność łączenia obowiązków rodzicielskich z nowymi wyzwaniami jakie niesie ze sobą praca zawodowa skłoniły ją do aktywnego udziału w Kongresie Kobiet. Oprócz wspierania wielu bieżących inicjatyw tego środowiska, wierzy, że może ono również dać wsparcie i możliwość rozwoju kobietom działającym w branży filmowej i telewizyjnej,  i że takie wsparcie jest konieczne.