home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Anna Żochowska

Anna Żochowska jest lekarzem pediatrą - neonatologiem, pełni funkcję ordynatora Oddziału Noworodkowego Powiatowego Centrum Zdrowia w Otwocku. Jest członkiem Rady Lekarzy Fundacji Polsat. Współzałożycielka amatorskiego  Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”, którym kieruje wraz z Julianem Czaporowskim od ponad pięciu lat. W 2012 roku wraz z Anną Rygier założyła Fundację Sztafeta, która przejęła prowadzenie Teatru „Od Czapy” i  od momentu rejestracji podjęła szereg działań na rzecz popularyzacji kulturowego dziedzictwa oraz  rozwoju artystycznie uzdolnionej młodzieży. Najważniejszy dotąd projekt fundacji - Wspomnij Ziutka - poświęcony jest pamięci Józefa Szczepańskiego pseudonim "Ziutek", powstańca warszawskiego, autora "Pałacyku Michla".

Fundacja Polsat, w której doktor Żochowska jest członkiem Rady Lekarzy została zainteresowana remontem Oddziału Noworodkowego. Polsat Dzieciom wyłożył około 1,3 mln zł. Dołożyło się też miasto i starostwo. W połowie grudnia 2009 roku zaczęły się prace remontowe. Spowodowało to pewne komplikacje, gdyż z użytku została wyłączona część pomieszczeń. Przyjmowano jednak porody bez odsyłania rodzących mam do innych szpitali. Oprócz dzieci, których przychodzi w tym szpitalu ponad tysiąc rocznie, narodził się oddział noworodkowo-położniczy na miarę XXI wieku. 

Jest osiem sal maksymalnie dwułóżkowych, w każdej kabina prysznicowa, sanitariaty. Każda sala w innym kolorze: lawendowa, bławatkowa, jaśminowa itd. Oddział noworodkowy, pomieszczenia socjalne dla personelu, gospodarcze. Zdecydowanie polepszył się komfort pracy personelu. Są wygodne pokoje i gabinety zabiegowe trzymające standardy europejskie. W nowym trybie, zwanym z angielska „rooming in”, mama przebywa cały czas z dzidziusiem na sali położnej. W nie tak dawnych czasach dzieci były oddzielane od matek, przebywały na oddziale noworodków i były donoszone tylko na czas karmienia. Ordynator oddziału dr Anna Żochowska uważa, że nie ma w pobliskich szpitalach powiatowych tak luksusowych warunków do rodzenia. 

Anna Żochowska wyróżniona niedawno podczas I Gali Kobiet Przedsiębiorczych w Garwolinie powiedziała, że bardziej myślała o sobie w kategorii kobiety szczęśliwej. Myśląc o kobietach sukcesu, widzi kobiety, które muszą walczyć z codziennymi problemami, ubrać i nakarmić dzieci, i na tym polu odnoszą swoje małe codzienne sukcesy. Anna Żochowska podkreśliła, że jej domeną jest intensywna praca i w jej życiu najważniejsze jest otoczenie kochanych osób i realizacja zawodowa. Pani Anna jest mamą piątki dzieci.