home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Izabela Maria Dzieduszycka

Twórczyni Sieci Szkół Przymierza Rodzin.

Izabela Maria hrabina Dzieduszycka z domu Bojanowska - polska ekonomistka, działaczka społeczna i katolicka, założycielka i prezes stowarzyszenia Przymierze Rodzin. W trakcie II wojny światowej uczęszczała na tajne komplety, była łączniczką Armii Krajowej. W 1946 zdała maturę w Lesznie, a w 1952 ukończyła studia magisterskie na Akademii Handlowej w Poznaniu. W młodości była dwukrotnie mistrzynią kraju w tenisie stołowym. Pracowała w przemyśle stoczniowym i okrętowym w Gdańsku i Warszawie. W 1966 została urzędniczką w Ministerstwie Przemysłu Ciężkiego, gdzie doszła do stanowiska głównego specjalisty ds. przemysłu okrętowego. Opracowała w tym czasie publikacje branżowe wydawane przez gdańską Pracownię Rozwoju Metod Projektowania "Promor": Podstawowe założenia polityki OECD w stosunku do przemysłu okrętowego (1975) i Protekcjonizm przemysłu okrętowego we Francji (1976).

Na początku lat 80. wstąpiła do "Solidarności". Po wprowadzeniu stanu wojennego została zwolniona z przyczyn politycznych. Pracowała fizycznie, po czym wkrótce przeszła na emeryturę. Zajmowała się udzielaniem pomocy rodzinom osób internowanych.

Od 1983 związana z działalnością społeczną w ramach Przymierza Rodzin, które powołała wraz z mężem Tadeuszem. Początkowo był to ruch społeczny, skupiający dzieci i młodzież przy parafiach. W 1990 otrzymał patronat prymasa, następnie przekształcił się w stowarzyszenie, prowadzące m.in. przedszkola, szkoły różnego szczebla i świetlice. Izabela Dzieduszycka objęła w nim funkcję przewodniczącej prezydium. Jest także działaczką Klubu Inteligencji Katolickiej. Współtworzyła i weszła w skład rady Fundacji Pro Publico Bono. Wyróżniana Złotym Krzyżem Zasługi i nagrodą przyznawaną przez Polcul Foundation. W 2006 prezydent Lech Kaczyński odznaczył ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2010 została uhonorowana przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2011 została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jest bohaterką książki „Kucem na Ursynów” – wywiadu-rzeki, który przeprowadziła Elżbieta Bremer-Misiak.

Gala Kobiety Sukcesu Mazowsza 2012