home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Grażyna Piotrowska-Oliwa

Prezes spółki PGNiG, wiceprezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, członek rad nadzorczych giełdowych spółek - PZU SA oraz ABC Data S.A.

Absolwentka Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu, ukończyła INSEAD Executive MBA, Krajową Szkołę Administracji Publicznej i London School of Economics

Grażyna Piotrowska-Oliwa odpowiada za sprzedaż w PKN Orlen. Dotąd nie pracowała w branży paliwowej. Po ukończeniu Akademii Muzycznej i Krajowej Szkoły Administracji Publicznej w latach 1997 – 2001 pracowała w Ministerstwie Skarbu Państwa na stanowisku Naczelnika Wydziału Funduszy Kapitałowych i Naczelnika Wydziału Spółek Strategicznych i Instytucji Finansowych. Za jej urzędowania resort skarbu wprowadził TP SA na giełdę i w 2000 r. na inwestora strategicznego spółki wybrał konsorcjum France Telecom i Kulczyk Holding. Wkrótce potem Grażyna Piotrowska-Oliwa przeszła do TP SA i od 2001 r. przez osiem lat zajmowała kierownicze stanowiska - ostatnio jako prezes PTK Centertel, operatora sieci komórkowej Orange. Grażyna Piotrowska-Oliwa wystartowała w konkursie na członka zarządu PKN Orlen, przekonała radę nadzorczą swoją wizją rozwoju sprzedaży i po wstępnej akceptacji rady, na wniosek ministra skarbu, który ma prawo nominować jednego członka zarządu tej państwowej spółki, nominację uzyskała.

W wywiadzie udzielonemu Cezaremu Szymankowi (Bloomberg Businessweek Polska) Grażyna Piotrowska-Oliwa opowiada jak to jest być kobietą- menagerem:

Trzeba się po prostu ciągle uczyć, pracować i nie bać podejmowania ryzyka. I jeszcze potrzebna jest skóra gruba jak u słonia, aby być odpornym na stres. I tysiące kobiet w tej chwili mówi: „Też potrafimy, a tkwimy w miejscu, które nie odpowiada naszym kwalifikacjom (…) Taka pozycja kobiet to przede wszystkim efekt wieloletniego kodu w kulturze, wychowaniu, sposobie bycia Polaków. Jeśli człowiek włącza telewizor i słyszy, że miejscem kobiety jest dom, a ideałem jest kura domowa… A przecież dylemat „praca lub dom” jest indywidualną sprawą każdej kobiety. Jeśli chce i potrafi godzić obie sfery życia, to dla takiej kobiety jest miejsce w biznesie. Ale jak każdy, niezależnie od płci, musi podjąć ryzyko na przykład awansu, a z tym panie mają problemy. Mężczyźni zmierzą się z nim niemal bez wahania. Kobieta w sytuacji na przykład awansu analizuje bardzo wiele czynników, szacuje ryzyko związane z wejściem w nowy obszar, może nazbyt ostrożnie do wszystkiego podchodzi. Nikogo szczególnie nie dziwi, że do konkursów na stanowiska zarządcze w dużych firmach staje niewiele kobiet. Ja w Orlenie byłam jedyna”. I wygrała, bo po prostu była najlepsza.

Grażyna Piotrowska-Oliwa jest wzorem do naśladowania dla nowej generacji Polek. Wykształcona, pewna siebie, równorzędna partnerka menedżerów-mężczyzn, jednocześnie wyglądem podkreślająca przynależność do płci żeńskiej.