home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Maria Magdalena Kępińska

Właścicielka gospodarstwa agroturystycznego „Pod Dobrotliwym Serafinem” i pracowni lalkarskiej.

Pochodzi z Ciechanowa. Po studiach została w Warszawie, mieszkając w prestiżowej dzielnicy w domu z ogrodem. Chcąc rozwijać swoje pasje artystyczne i być bliżej natury, szukała wraz z mężem miejsca. Jednym z nich była Goździówka, którą kupiła jako rozpadające się gospodarstwo rolne. Jak opowiadała wielokrotnie, mimo marzeń o życiu na wsi, okazało się, że jej prawie nie zna i musiała uczyć się wielu czynności. Sama z mężem prowadziła liczne remonty czy inne prace. Gospodarstwo ma powierzchnię 3,65 ha, które zajmują sad i łąka. Od 1996 roku, kiedy to w gospodarstwie zawitał pierwszy gość, prowadzi gospodarstwo agroturystyczne. Pomysł powstał dzięki kontaktom z pionierami agroturystyki na tym terenie ze wsi Ciopan, pp. Jagodzińskimi.

W ranach działalności agroturystycznej Pani Magdalena prowadzi różnego rodzaju działania edukacyjne, naukę haftu, szydełkowania, zajęcia plastyczne głównie dla dzieci i młodzieży oraz weekendowe warsztaty plastyczne dla kobiet. Głównym przedmiotem prac plastycznych jest wyrób lalek.

Warto podkreślić, że pobyty dzieci w gospodarstwie M. Kępińskiej nie są tuzinkowe. Dzieci uczą się niełatwej sztuki robienia lalek (najlepiej radzą sobie w niej chłopcy). Opieka nad nimi to nie tylko zapewnienie bezpieczeństwa, ale przede wszystkim wychowanie. Okazuje się bowiem, że dzieci te (często z tzw. dobrych domów) nie mają wykształconych wielu bardzo ważnych zachowań, bywają apatyczne, nieśmiałe lub odwrotnie, pewne siebie, „zmanierowane” dostatnim życiem itd. Tu, poprzez kontakty z naturą, w grupie rówieśniczej i przy pomocy mądrej wychowawczyni (właśnie M. Kępińskiej) otrzymują zupełnie nowy lub uzupełniony, niejako poprawiony szkielet moralny lub nowe sprawności intelektualno-ruchowe. Czynnikiem decydującym jest połączenie pracy, sztuki, wypoczynku i zabawy.

Bazę noclegową stanowią 2 pokoje dla dzieci (po 10 miejsc noclegowych) oraz niewielki pokój dla opiekunów grup (2 miejsca). Pokoje znajdują się w budynku wolnostojącym przerobionym ze starej obory, na parterze mieści się obszerna świetlica i kuchnia.

Pracownia lalkarska została przygotowana ze starej ziemianki-piwnicy, obok niej znajduje się obszerna weranda do pracy. Lalkarstwo rozwijało się stopniowo, wraz ze wzrostem doświadczenia w tym zakresie.

M. Kępińska rozwija swoją działalność głównie na terenie województwa mazowieckiego, ale przyjeżdżają też goście polonijni na odpoczynek połączony z nauką języka polskiego (USA, Kanada, Szwajcaria).

     W jej planach na przyszłość są jeszcze założenie izby regionalnej tkactwa i hafciarstwa, budowa toru do jazdy rowerowej w ogrodzie i adaptacja stodoły na cele izby regionalnej.     

http://www.agrinpol.pl/warsztatyplastyczne_lalkarstwo