home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Katarzyna Błeszyńska

Pisarka, specjalistka w zakresie prawa autorskiego i prasowego. Absolwentka Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończyła w roku 1998. Do wyboru specjalizacji zawodowej, skłoniła ją wielka wrażliwość na sztukę i kulturę, którą przejawiała od wczesnych lat młodości. Pisała piosenki i sama je śpiewała, co zaowocowało udziałem w konkursie Premier XXIX Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu (jako Katarzyna Jacyno), na którym piosenka jej autorstwa „Ocal moje serce” zdobyła nagrodę specjalną za najlepszą piosenką o miłości. Śpiewanie i pisanie pozostało jej hobby (pisała między innymi dla Krzysztofa Krawczyka i Alicji Węgorzewskiej), jednak zawodowo skoncentrowała się na prawie autorskim i prasowym, w tym kierunku dalej się kształcąc. W latach 1999-2001 Pracowała jako prawnik w Departamencie Prawa Autorskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a następnie w międzynarodowych koncernach fonograficznych Universal Music Polska oraz Sony BMG Entertainment Poland, gdzie została dyrektorem do spraw prawnych. Interesowało ją też dziennikarstwo telewizyjne. W latach 1997-2004 współpracowała z Telewizją Polonia, prowadząc między innymi program informacyjny „Wieści polonijne”. Praktyczną stronę zawodu uzupełniła studiami doktoranckimi, które podjęła w roku 2002 na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego, uzyskując w roku 2006 tytuł doktora nauk humanistycznych. W Instytucie Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego jest aktualnie adiunktem i prowadzi zajęcia z prawa autorskiego oraz prasowego. W roku 2008 ukończyła także aplikację radcowską i rozpoczęła pracę jako radca prawny w kancelarii „Błeszyński i Partnerzy Radcowie Prawni”, gdzie nadal pracuje.

Katarzyna Błeszyńska ma męża Michała, dwoje dzieci, syna Jana – 11 l. i córkę Juliannę – 2,5 l., którzy są jej „wielkim szczęściem i sensem”. Z myślą o tym, że „może kiedyś dzieci przeczytają” rozpoczęła pisanie powieści, z której miała płynąć refleksja, jak łatwo pogubić się w życiu, poświęcając wszystko pogoni za karierą, bez oglądania się na potrzeby i uczucia innych. W lutym 2010 ukończyła pisanie i rozpoczęła poszukiwania wydawcy. Udało się! W grudniu 2010 powieść „Ciepła głód” miała swoją premierę.  Pod pseudonimem Alicja Maj – to piosenkarka i bohaterka powieści – Katarzyna Błeszyńska zaśpiewała i nagrała także piosenkę pt.: „Ciepła Głód” swego autorstwa i kompozycji, która ukazała się na składance „Piosenki nie tylko deszczowe”. Pisanie powieści było dla niej powrotem do artystycznych pasji i jest dowodem na to, że kobieta może się spełniać na różnych polach, w każdym wieku, a każdy „mały sukces” może się obrócić w  prywatne „wielkie zwycięstwo”.

Aktualnie pisze drugą powieść. W marcu, nakładem wydawnictwa CH Beck, ukaże się jej naukowa książka pt.: „Redakcja utworu w prasie drukowanej a ograniczenia praw autorskich”.