home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 

Adela Głowacka

Romka z Radomia. Współzałożycielka i członek honorowy Radomskiego Stowarzyszenia Romów „Romano Waśt” - Pomocna dłoń, społeczniczka, współautorka bajek cygańskich w języku romskim, inicjatorka powstania pierwszego w Polsce i jednego z pierwszych w Europie – Europejskiego Centrum Edukacji i Kultury Romów w Radomiu.

Obecnie w Radomiu społeczność romska liczy około 500 Romów. W poprzednich latach mieszkali w Radomiu w kolonii (tzw. baraki) w złych warunkach lokalowych. Niektórzy dostali mieszkania, inni mogli kupić coś własnego. Tak zrobili rodzice Adeli Głowackiej, kupując skromną posesję niedaleko cmentarza żydowskiego na ul. Twardej. Wychowała się w tradycyjnej romskiej rodzinie, ojciec przeżył śmierć pierwszej żony i dzieci w czasie II wojny św. Adela Głowacka – matka, była jego drugą żoną, mieli córkę Adelę. Lubiła słuchać opowieści starych Romów, ich legend, bajek, a także historii swojej rodziny, choć ona ze względu na ciężkie przeżycia ojca, nie była łatwa.

Mieszkając w Radomiu, zachowując tradycję i zwyczaje, poczuła w sobie żyłkę społecznikowską. Jest otwarta na możliwości asymilacji ze społecznością polską, z jednoczesnym kultywowaniem romskich tradycji. Od lat służy pomocą swoim przyjaciołom – Romom. Współpracuje też z Polakami, którym tematyka romska nie jest obca i chcą coś dla Romów zrobić. Założyła stowarzyszenie, które z czasem przekazała młodszym od siebie. Nadal jednak służy im pomocą – szuka pracy bezrobotnym, organizuje eventy, pisuje do czasopism romskich, udziela wywiadów, wyjaśniając zawiłości kultury romskiej, naświetlając bieżące problemy tej społeczności. Jest w stałym kontakcie z szeroromem (królem) Romów w Polsce, jak też z wieloma innymi organizacjami romskimi. Dba o podkreślenie wagi i roli kobiet w życiu Romów, pokazując im możliwości rozwoju, przy jednoczesnej dbałości o tradycję przodków.

Bardzo dobrze czuje historię, lubi ją. Mieszkając w pobliżu cmentarza żydowskiego, podjęła się opieki społecznej nad nim. Ta nekropolia jest jednym z nielicznych dziś śladów po społeczności żydowskiej, związanej z Radomiem od XVI wieku. Pani Adela oprowadza wycieczki, utrzymuje kontakty z potomkami Żydów radomskich. Potrafi nawet „przegonić” amatorów płyt nagrobnych czy wandali, którzy czasami próbują zniszczyć to miejsce pamięci. Jest faktyczną jego strażniczką. Rozumie, że dzieje Romów i Żydów w okresie II wojny św. miały wiele wspólnego - eksterminacja, choć różniąca się skalą, dotknęła obie nacje.

Od lat jej największym marzeniem było utworzenie centrum kultury i edukacji romskiej. Po usilnych kilkuletnich przygotowaniach, projekt znalazł się na liście inwestycji współfinansowanych przez Urząd Marszałkowski w Warszawie. Gotowy projekt ma więc bardzo duże szanse na realizację.

Adela Głowacka jest pogodna, ma w sobie wiele ciepła, bardzo gościnna, a przy tym konsekwentna.   

http://mojradom.pl/content/view/6957/81/

http://www.kirkuty.xip.pl/radom.htm