home
zaglosuj
historia
regulamin
kontakt
 
< Wenusjanki znów inspirowały kobiety aktywne
19.07.2013 15:44 Age: 7 yrs

Kobiety i nowe technologie

Żyjemy w dobie information overload. Futurolog Alvin Toffler po raz pierwszy użył tego terminu w 1970, czyli przeszło 40 lat temu. I oto się nam ziściło.


Otaczający świat zalewa nas codziennie potokami informacji, płynącej z ekranów naszych telewizorów, laptopów i tabletów, z wszechobecnych banerów i ulotek reklamowych, billboardów, smsów. Przytłoczony umysł nie radzi sobie z przetwarzaniem nadmiaru informacji, coraz trudniej wyselekcjonować i zapamiętać to, co istotne, coraz trudniej funkcjonować bez nieustannego stresu.

A żyć jakoś trzeba. Oprócz śledzenia kursu franka szwajcarskiego, kolejnych nowelizacji ustaw, tendencji na światowych rynkach czy nieustannej zawieruchy na szczytach władzy trzeba też sprawnie zarządzać przedsiębiorstwem domowym i własnym życiem. Menadżerami odpowiedzialnymi za funkcjonowanie przedsiębiorstw domowych są oczywiście głównie kobiety, często łączące te zadania z pracą zawodową, fitnessem i rozwojem własnym.

Czy w tak trudnym zadaniu pomogą nam nowinki techniczne? Obecnie liczba telefonów komórkowych w Polsce przekracza liczbę mieszkańców, czyli telefon ma statystycznie każdy, a coraz więcej z nich to smartfony, oferujące użytkownikom niezliczone aplikacje. Czy są wśród nich aplikacje dostosowane do rzeczywistych potrzeb zaganianej współczesnej kobiety? Czy są takie, które pomogą jej zaoszczędzić czas i nerwy oraz ułatwią funkcjonowanie w złożonej rzeczywistości nowoczesnego świata?

W krajach rozwiniętych decyzyjność ekonomiczna kobiet jest ogromna. Amerykańskie badania wykazały, że kobiety kontrolują około 80% wszelkich zakupów dokonywanych przez ludność tego kraju. I nie chodzi tu o warzywa na zupę, czy proszki do prania, choć niewątpliwie tego rodzaju zakupy są nadal głównie w gestii kobiet, nawet po latach emancypacji. Chodzi o zakupy domów, samochodów, wycieczek, komputerów czy innej elektroniki domowej. Niektóre źródła podają, że przy zakupie domów w przeszło 90% głos decydujący ma kobieta. Rynki zachodnie dawno już zauważyły tę kobiecą moc decyzji ekonomicznych i dostosowują do niej swoją ofertę.

Oferta taka musi oczywiście być poprzedzona solidnymi badaniami preferencji kobiet. Założenie, ze wystarczy produkt pokolorować na różowo i już sukces gwarantowany może skończyć się bolesnym rozczarowaniem. Aplikacja mobilna również jest produktem i warto wiedzieć, że niekoniecznie musi być „różowa”. Oprócz aplikacji typowo rozrywkowych, modowych czy komunikacyjnych, z których oczywiście kobiety chętnie korzystają, warto z pewnością tworzyć takie aplikacje, które znacząco ułatwią różne aspekty skomplikowanego życia współczesnej kobiety.

A jaką sytuację mamy w Polsce? Przypuszczalnie decyzyjność ekonomiczna kobiet jest również bardzo duża, chociaż zapewne nadal nieuświadomiona przez większość społeczeństwa. Kobiety niewątpliwie zarządzają domowymi przedsiębiorstwami. Niemniej wygląda na to, że Polska jest w trochę innej sytuacji ze względu na mentalność czy nawet specyfikę naszej gramatyki.

Niedawno miałam okazję testować nowopowstałe oprogramowanie. Pierwszą rzeczą, która mi zazgrzytała w odbiorze był komunikat „zapomniałem hasła”. Komunikat ten został popełniony przez młodego programistę, niewątpliwie bez złych intencji, machinalnie, mimo że wśród docelowych użytkowników oprogramowania są również kobiety. Moja uwaga, że ja, jako kobieta nie „zapomniałem” hasła została przyjęta z niejakim zdziwieniem, ale finalnie komunikat został zmieniony na neutralne płciowo „przypomnij hasło”. Sytuacja ta obrazuje jak dużą pracę u podstaw należy jeszcze wykonać.

Niewątpliwie współczesne polskie kobiety potrzebują praktycznych, pomysłowych, dostosowanych do ich potrzeb oraz operujących odpowiednimi formami gramatycznymi aplikacji mobilnych. Chcemy zachęcić do ich tworzenia, a ze swej strony chcemy je testować i popularyzować. Zapraszamy na www.kobietysukcesu.eu!

Dorota d`Aystetten 
http://docianablogu.blog.pl 

 


Komentarze

Message from "comments" extension: it appears that extension's TypoScript template is not added to main TypoScript template. Please, read "Administration" section of the manual in order to see how to add the extension's TypoScript template to main TypoScript template.